Spadkobierca może odzyskać VAT za materiały budowlane zakupione przez zmarłego spadkodawcę. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów. Izby skarbowe nie były zgodne w tej sprawie.
Spadkobierca może odzyskać VAT za materiały budowlane zakupione przez zmarłego spadkodawcę. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów. Izby skarbowe nie były zgodne w tej sprawie.
/>
Od 2006 roku podatnicy budujący, remontujący lub modernizujący dom bądź mieszkanie, a także przystosowujący pomieszczenia na cele mieszkalne mają prawo do odzyskania z budżetu państwa części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Preferencja dotyczy tylko wydatków, które przed wejściem Polski do UE podlegały VAT według stawki 8 proc., a po 1 maja 2004 r. podwyższonej 22-proc. stawce daniny (od 2011 r. jest to 23 proc.).
Podatnik, który złoży deklarację VZM-1 i dołączy faktury potwierdzające zakupy, może odzyskać 68,18 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur za kupione ze stawką 22-proc. towary, ale nie więcej niż 12,295 proc. iloczynu sum liczonego zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.). Od momentu obowiązywania wyższej stawki VAT limity są niższe i określa je art. 11a ustawy. Tak określone udogodnienie podatkowe budzi w praktyce pewne problemy. Jednym z najważniejszych jest możliwość odziedziczenia prawa do zwrotu daniny za materiały budowlane kupione przez zmarłego spadkodawcę.
O sytuację, gdy inwestor budujący dom nabył materiały, ale zmarł przed złożeniem wniosku o zwrot VAT, często pytane są izby skarbowe we wnioskach o interpretacje. Spadkobiercy są zdania, że mogą odzyskać daninę na podstawie faktur imiennych za materiały, które kupował spadkodawca. Nie wszystkie organy podatkowe się z nimi zgadzają. I tak np. łódzki fiskus był zdania, że prawo do zwrotu VAT za materiały jest uprawnieniem osobistym niemającym charakteru majątkowego. W konsekwencji przysługiwało tylko zmarłemu i nie może być odziedziczone przez spadkobiercę. W taki właśnie sposób rozczarowała pytającego podatnika interpretacja z 19 sierpnia 2013 r., nr IPTPB2/415-402/13-2/AKr. Zdaniem fiskusa występując o pieniądze, podatnik powinien udokumentować poniesione wydatki imiennymi fakturami VAT, co jak wskazuje Izabela Ukonu – starszy konsultant w Accreo – nie ma uzasadnienia w brzmieniu przepisów ustawy.
Zdarzają się także korzystne dla inwestorów interpretacje. I tak izby warszawska oraz poznańska zgodziły się, że zwrot VAT należy traktować jako dotyczące określonej kwoty pieniężnej prawo majątkowe, które dziedziczeniu podlega. Takie stanowisko zaprezentowano odpowiednio w interpretacjach z 5 lipca 2013 r., nr IPPB2/415-352/13-2/AK, oraz z 28 lutego 2013 r., nr ILPB2/415-988/09/12-S/ES.
Joanna Ryś-Bednarczyk, doradca podatkowy w MDDP, zwraca uwagę na to, że ustawa zezwalająca na zwrot daniny w swoim art. 7 wprost stanowi, że w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się przepisy ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Oznacza to, że zastosowanie znajdą zasady dotyczące praw i obowiązków następców prawnych określone w jej art. 97. Zdaniem eksperta zwrot określonej kwoty pieniężnej na podstawie złożonego wniosku ma charakter majątkowy niezwiązany z konkretną osobą. Ostrożniejsza jest Izabela Ukonu, która przypomina niejednolite stanowisko organów podatkowych i sugeruje podatnikom występowanie o interpretację indywidualną w swojej sprawie. Ekspert Accreo przypomina jednak wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 września 2011 r. (sygn. akt I FSK 1370/10), w którym wbrew stanowisku fiskusa sąd kasacyjny orzekł, że prawo do zwrotu VAT w myśl przepisów o ordynacji podatkowej podlega normalnym zasadom dziedziczenia. Wagę tego wyroku podkreśla także Joanna Ryś-Bednarczyk.
Zapytane przez nas Ministerstwo Finansów przyznało, że spadkobiercy mogą odziedziczyć prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane. Fiskus tak jak eksperci zwrócił uwagę na art. 7 ustawy, z którego wynika, że w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się przepisy art. 97–105 ordynacji podatkowej o zasadach regulowania następstwa prawnego. W związku z tym na podstawie art. 97 par. 1 spadkobierca podatnika przejmuje jego prawa i obowiązki majątkowe.
Przepis ten – jak podkreśla resort – dotyczy także zwrotu VAT w opisywanej sytuacji. Dlatego też w przypadku gdy spadkodawca nabył prawo do otrzymania zwrotu daniny, a złożenie wniosku pomogłoby tylko takie uprawnienie zrealizować, to prawo jego uzyskania przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez zmarłego spadkodawcę, czy też jego następców prawnych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama