statystyki

Z jakich zwolnień prorodzinnych można skorzystać w PIT

autor: Magdalena Majkowska30.07.2013, 07:15; Aktualizacja: 30.07.2013, 08:54
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Od wielu świadczeń adresowanych do rodzin nie trzeba płacić podatku. Dotyczy to różnych wypłat, począwszy od wsparcia z opieki społecznej, a skończywszy na alimentach. W przypadku zwolnień limitowanych PIT płaci się od nadwyżki.

Wysoka ulga prorodzinna to bez wątpienia największy podatkowy przywilej związany z rodzicielstwem. Do tej pory rocznie można było odliczyć od podatku maksymalnie 1112,04 zł na każdego syna lub córkę, ale począwszy od zeznań składanych za 2013 r., ulga na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i każde kolejne – aż o 100 proc. (oznacza to podwyższenie w tych przypadkach rocznej kwoty ulgi odpowiednio do 1668,06 zł i 2224,08 zł). Ponadto małżonkowie, a także osoby samotnie wychowujące dziecko mogą obliczyć swój roczny podatek na szczególnych zasadach (określają go w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów).


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane