Obowiązek ten ma zostać nawet uwzględniony we wzorach pełnomocnictwa ogólnego i szczególnego. Oprócz adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych jako profesjonalnych pełnomocników pisma będą wysyłane drogą elektroniczną także organom administracji publicznej.
Fikcja doręczenia
Resort zamierza odejść od obecnego sposobu doręczania e-dokumentów, polegającego na tym, że w przypadku nieodebrania pisma w systemie teleinformatycznym organu – w terminie 7 dni od dnia wysłania zawiadomienia do adresata o możliwości takiego odbioru – jest ono doręczane w sposób tradycyjny, określony w art. 152 par. 3 ordynacji. W zamian chce wprowadzić fikcję elektronicznego doręczenia.
zobacz także:
W przypadku gdy w ciągu 7 dni od dnia wysłania zawiadomienia o możliwości odebrania pisma do jego odbioru nie dojdzie, organ podatkowy wyśle ponowne zawiadomienie. Doręczenie będzie uznawane za dokonane z upływem 7 dni od momentu wysłania ponownego zawiadomienia.
E-dokument zostanie zachowany w systemie teleinformatycznym organu podatkowego, a adresat będzie miał możliwość zapoznania się z jego treścią. Znajdzie też tam informacje o dacie uznania pisma za doręczone oraz datach wysłania zawiadomień o możliwości jego odebrania.
zobacz także:
MF nie przewiduje – w przypadku profesjonalnych pełnomocników oraz organów administracji publicznej – innej możliwości niż wysyłanie pism drogą elektroniczną – chyba że wystąpią problemy techniczne uniemożliwiające organowi podatkowemu korzystanie z takiego sposobu komunikacji. W założeniach do projektu resort nie wyjaśnia jednak, co z doręczeniem, gdy pojawią się techniczne trudności z odbiorem e-maili przez adresata. Wystarczy np. awaria systemu, aby e-maile nie dotarły. Nie wiadomo, czy i jak w takiej sytuacji ministerstwo zamierza zabezpieczyć prawa strony np. do odwołania się od decyzji w odpowiednim terminie. Podobnie może być w przypadku, gdy system informatyczny, z jakiego korzysta pełnomocnik, z jakichś powodów będzie odrzucał e-maile z urzędu lub potraktuje je jako spam.
Dobre rozwiązanie, ale...
Według Ministerstwa Finansów zmiana jest korzystna zarówno dla podatników, jak i dla organów podatkowych. Przyczyni się bowiem do przyspieszenia postępowań i spowoduje znaczące oszczędności w kosztach papieru i przesyłania pism. „Doręczenie tym sposobem będzie zawsze pewne, zostaną usunięte wątpliwości związane z miejscem doręczenia i klarownością treści zwrotnego potwierdzenia odbioru, co jest obecnie częstym przedmiotem sporów. Pełnomocnik będzie mógł odbierać pisma w każdym miejscu, gdzie będzie miał dostęp do swojego konta poczty elektronicznej, więc znikną obecne problemy z ustaleniem adresu pełnomocnika i jego zmianami, szczególnie intensywne wobec zbliżającego się upływu terminu przedawnienia” – napisało MF w założeniach do projektu nowelizacji.

Ile e-deklaracji złożyli podatnicy
Eksperci są bardziej sceptyczni. Zwracają uwagę, że założenia nie opisują procedury elektronicznych doręczeń precyzyjnie. Wiele kwestii jest więc niejasnych (np. czy same pisma, w tym decyzje, również będą dołączane do e-maili, czy udostępniane wyłącznie w elektronicznym systemie administracji podatkowej) i z oceną trzeba się wstrzymać, aż pojawią się szczegóły. Ich zdaniem najważniejsze w tym kontekście jest zabezpieczenie interesów podatników.
o(2013-03-15 10:27) Zgłoś naruszenie 00
chyba słusznie, ze przyczyni się to do przyspieszenia postępowań, spraw, przynajmniej niektórych, i spowoduje znaczące oszczędności w kosztach przesyłania pism, papieru itp. e-maile powinny być wszędzie priorytetem, również co do zasady w procedurze cywilnej szybko i bezpłatnie, bez podpisów elektronicznych, wysyłanie tradycyjne wyjątkiem, ale nie będzie też dobrze, gdy wprowadzanie pewnych innowacji spowodować by miało zwolnienia pracowników, w kraju gdzie jak podają źródła jest już b. wysokie bezprobocie, z reguły niskie zarobki, co blokuje wszelki rozwój gospodarczy, bowiem społeczeństwo bez lub z brakiem pieniędzy nie nabywa dóbr, nie korzysta z usług, a jedynie choruje i marnie się starzeje, dlaczego np. jednym potrafią wprowadzić ograniczenia i tak w niewysokich wynagrodzeniach a ceny np. nieruchomości i samochodów utryzmywać horrendalne ?!
OdpowiedzJ-2013(2013-03-14 08:19) Zgłoś naruszenie 00
Brawo !
OdpowiedzMamy rok 2013 i MF w końcu się zorientowało, że istnieją emaile.
Co prawda na razie emaile mają ponoć tylko adwokaci, ale już za 10 lat urzędnicy dojdą o wniosku, ze być może tym środkiem komunikacji posługują się tez inni ludzie.
W każdym bądź razie można zrobić konferencję i ogłosić wielki sukces. Oczywiście nikt nie pyta ile wydamy na wdrożenie tego supernowoczesnego rozwiązania, ale w końcu postęp jest najważniejszy.
urzędnik(2013-03-14 09:04) Zgłoś naruszenie 00
Gazeto Prawna skąd ty bierzesz tych swoich ekspertów? Z łapanki? Jacy ładni tacy ograniczeni. Ekspert wymyślił, że pojedzie na urlop i nie będzie komu odebrać maila z urzędu. Normalnie szok!
OdpowiedzEkwita(2013-03-14 09:26) Zgłoś naruszenie 00
Jeszcze wprowadzimy nowoczesne Sądy Kapturowe i mamy feudalizm w nowoczesnym stylu.
Odpowiedzciekawy(2013-03-14 09:55) Zgłoś naruszenie 00
nie lubie takich artykulow aa temat co MF ma zamiar. Stwarza t wrazenie ze MF cos robi. Tymczasem email w przypadku doreczen powinien byc pierwsza forma kontaktu ze strona. Dopiero w braku reakcji moznaby stosowac doreczenie poleconym. Email ma statystycznie wieksza odbieralnosc niz pisma polecone. Jesli dana osoba mieszka za granica , jest chora albo na urlopie w koncu pracuje gdzie indziej to awizo nie jest tylko fikcja prawna ale takze faktyczna i drastycznym naruszemiem reguly ze wszyscy powinni miec rowne prawa. To prawo w sposob ekstremalny narusza ta zasade i faworyzuje urzad i panstwo, bez sensownego uzasadnienia takiej potrzeby. Twierdzenie bowiem ze jest potrzebne bo czesc ludzi specjalnie nie odbiera poleconych lub sie wrecz ukrywa jest kompletna bzdura. Co z wiekszoscia ktora sie nie ukrywa i nie unika.? Rozumujac w ten sposob mozna np wszystkich zamknac w wiezieniu bo w ten sposob nie wymknie sie zaden przestepca. Oszczedzi sie mnostwo pieniedzy na postepowaniach sadowych bo nie beda potrzebne. Przestepcy i tak beda siedziec.
OdpowiedzDo Rolewicza(2013-03-14 11:31) Zgłoś naruszenie 00
W PwC są miesięczne urlopy !!? Dżizas, idę tam... !!!
OdpowiedzEWA(2013-03-14 14:13) Zgłoś naruszenie 00
Tak gwono chlopu nie zegarek?!!!
Odpowiedz