Jednocześnie zlikwidowany zostanie finansowany z budżetu państwa Fundusz Kościelny. Taka robocza propozycja została uzgodniona przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego i kardynała Kazimierza Nycza – poinformował resort administracji na swojej stronie internetowej. Teraz zostanie ona przedstawiona rządowi i Konferencji Episkopatu Polski. Jednocześnie przez trzy lata rząd ma gwarantować, że Kościół nie będzie otrzymywał mniej pieniędzy niż do tej pory w ramach funduszu.

W 2013 r. do Funduszu Kościelnego trafi ponad 94,3 mln zł. Podobnie było w 2012 r. Tymczasem podatnicy co roku przekazują organizacjom pożytku publicznego (OPP) ok. 400 mln zł z tytułu 1 proc. PIT. Można szacować, że gdyby z tej możliwości korzystali wszyscy uprawnieni, do OPP trafiałoby ok. 600 mln zł.

Jeśli podatnicy równie aktywnie przekazywaliby 0,5 proc. PIT, Kościół mógłby na tej zmianie skorzystać. – Raczej jednak nie można na to liczyć w pierwszych latach – twierdzi Marcin Kolmas, doradca podatkowy, starszy konsultant w dziale doradztwa, Grupa Gumułka. Podatnicy muszą się oswoić z nowymi rozwiązaniami. Podobnie było w przypadku OPP. Wskazuje też na to przykład osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Ponieważ możliwość przekazywania 1 proc. PIT otrzymały one stosunkowo niedawno, bo po raz pierwszy w 2009 r., korzystają z niej stosunkowo rzadko (w 2012 r. – 27 proc. tych podatników). Zdaniem Marcina Kolmasa, aby Kościół mógł liczyć na znaczne środki, ich przekazanie musi być bardzo proste. Idealnym rozwiązaniem byłoby takie skonstruowanie formularza podatkowego, aby postawienie krzyżyka w odpowiedniej rubryce załatwiało sprawę. – W takiej sytuacji zmiana mogłaby się ostatecznie przełożyć na zwiększenie wpływów Kościoła – twierdzi.

Ekspert uważa też, że konieczne są zmiany, które umożliwiłyby przekazanie 1 proc. PIT na OPP czy też 0,5 proc. PIT na Kościół przez płatnika, który składa zeznanie roczne za podatnika, np. przez pracodawcę lub ZUS (w przypadku emerytów). Obecnie osoba, która chce przekazać OPP część swojego podatku, musi rozliczyć się sama.

Instytucja odpisu na rzecz Kościołów i innych związków wyznaniowych zostanie uregulowana na zasadach podobnych do rozwiązań funkcjonujących w odniesieniu do OPP – zapewnia resort administracji