Minister Administracji Michał Boni chce, aby od stycznia 2015 roku Fundusz Kościelny został zastąpiony dobrowolnym odpisem podatkowym. Polacy mieliby możliwość przekazywania kościołom 0, 5 procent ze swego podatku. Kościół katolicki przyjmuje ofertę rządu. Kościoły mniejszościowe przestrzegają przed pochopnym przyjmowaniem nowelizacji.

Prace nad zastąpieniem Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym na rzecz kościołów powinny potrwać do końca kwietnia przyszłego roku - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem, jeśli uda się sprawnie przeprowadzić wszystkie prace nad projektem, odpis byłby odprowadzany przy rozliczeniu podatków za rok 2014.

Kościół katolicki zgodził się na 0, 5 procent odpisu i chce teraz rozmawiać o szczegółach. Chodzi o umowę, która poprzedzi ustawę. Byłyby w niej zapisane konkretne deklaracje, jak choćby kwestia ubezpieczenia kleryków - zapowiada Kardynał Kazimierz Nycz

Sporo zarzutów do propozycji rządu mają kościoły mniejszościowe. Ich duchowni zadali ministrowi Boniemu wiele pytań, lecz nie dostali na nie odpowiedzi. Ksiądz Jerzy Tofiluk z Kościoła prawosławnego w rozmowie z IAR podkreślił, że jego wierni w większości mieszkają na wsiach i nie składają deklaracji PIT. „Nie ma, więc odpisu”- powiedział duchowny.

Wczoraj (30. 10) Minister Michał Boni rozmawiał o rządowych rozwiązaniach z przedstawicielami Episkopatu Polski. Z kościołami mniejszościowymi ma się spotkać na początku listopada.