Prace nad zastąpieniem Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym na rzecz kościołów powinny potrwać do końca kwietnia przyszłego roku - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem, jeśli uda się sprawnie przeprowadzić wszystkie prace nad projektem, odpis byłby odprowadzany przy rozliczeniu podatków za rok 2014.

Kościół katolicki zgodził się na 0, 5 procent odpisu i chce teraz rozmawiać o szczegółach. Chodzi o umowę, która poprzedzi ustawę. Byłyby w niej zapisane konkretne deklaracje, jak choćby kwestia ubezpieczenia kleryków - zapowiada Kardynał Kazimierz Nycz

Sporo zarzutów do propozycji rządu mają kościoły mniejszościowe. Ich duchowni zadali ministrowi Boniemu wiele pytań, lecz nie dostali na nie odpowiedzi. Ksiądz Jerzy Tofiluk z Kościoła prawosławnego w rozmowie z IAR podkreślił, że jego wierni w większości mieszkają na wsiach i nie składają deklaracji PIT. „Nie ma, więc odpisu”- powiedział duchowny.

Wczoraj (30. 10) Minister Michał Boni rozmawiał o rządowych rozwiązaniach z przedstawicielami Episkopatu Polski. Z kościołami mniejszościowymi ma się spotkać na początku listopada.