Budżetowa maszynka do zarabiania pieniędzy zacina się. Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów w III kw. 2012 r. wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe spadły – w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego – o 3,4 proc., do 4,82 mld zł. Po trzech kwartałach jeszcze jest wzrost – o 2,7 proc. – ale w poprzednich latach notowano wzrosty na poziomie 13 proc. Powodem tego wyhamowania jest czarny rynek.
Przez ostatnich pięć lat wpływy do budżetu z akcyzy na papierosy systematycznie rosły, by w 2011 r. osiągnąć rekordowy poziom 18,3 mld zł. Wraz z podatkiem VAT od sprzedaży papierosów stanowiły 9,6 proc. wszystkich dochodów budżetowych – w sumie 23,4 mld zł.
W Polsce pali co trzeci dorosły i jak wynika z badań CBOS, ten odsetek nie zmienia się od lat. W sumie Polacy puszczają z dymem 51 mld sztuk papierosów rocznie. Z tego już 7,5 mld sztuk to wyroby kupowane nielegalnie – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Almares. Równocześnie spada popyt na wyroby z legalnego źródła. Po pierwszych trzech kwartałach na papierosy o 8 proc., zaś na tytoń do palenia – o 30 proc.