Jak powiedział Kosiński w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, projekt założeń do trzeciego pakietu deregulacyjnego (pierwsze dwie ustawy wprowadzono w poprzedniej kadencji) trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w połowie czerwca. Minister gospodarki, prezes PSL Waldemar Pawlak chce, żeby zmiany, które ułatwią życie przedsiębiorcom, weszły w życie od przyszłego roku.

Wiceszef resortu gospodarki Mieczysław Kasprzak (PSL) przypomniał, że od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zwolnienie z VAT żywności przekazywanej na cele charytatywne dla producentów produktów spożywczych. Jak mówił, nadal nie mają jednak takiej możliwości dystrybutorzy, np. sklepikarze, mimo że właśnie na etapie dystrybucji zniszczeniu ulega znaczna część żywności.

Kasprzak przekonywał, że nie powinno być tak, iż z powodu niekorzystnych regulacji żywność - potencjalnie mogąca trafić do potrzebujących za darmo - jest marnowana tylko dlatego, że utylizacja jest bardziej opłacalna od darowizny.

"Zwolnienie z VAT byłoby elementem prospołecznym, pokazującym społeczne oblicze polskiej przedsiębiorczości" - przekonywał Kasprzak.

Wskazał też, że według danych Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji krajowi handlowcy są w stanie przekazać potrzebującym nawet 30 tysięcy ton jedzenia rocznie.

Poseł ludowców Mirosław Maliszewski przekonywał, że inicjatywa jest ważna dla wielu środowisk - biznesu, przedsiębiorców, ale także dla osób potrzebujących. "Gdyby podatek VAT w tej sprawie udało się znieść, to mielibyśmy do czynienia z dużą skalą udzielanej pomocy osobom, które takiej pomocy potrzebują" - ocenił.

Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński przypomniał, że ludowcy ruszają z kampanią informacyjną dot. propozycji deregulacyjnych przygotowanych w ministerstwie gospodarki, którym kieruje prezes PSL Waldemar Pawlak.

Kosiński poinformował, że posłowie Stronnictwa mają organizować spotkania z przedsiębiorcami w swoich okręgach, po to, by z jednej strony wytłumaczyć, na czym będą polegać zmiany deregulacyjne, a z drugiej strony zebrać materiał do kolejnego pakietu deregulacji.