Zwolnienie z podatku darowizn żywności nie zostanie rozszerzone na sprzedawców, hurtowników, restauratorów czy innych dystrybutorów. Mogą oni jednak urealnić wartość podstawy opodatkowania.
O tym, że zmiana nie jest możliwa, Ministerstwo Finansów poinformowało w odpowiedzi na interpelację posłów PO (nr 14791/13). Propozycja takiej nowelizacji została również wykreślona z projektu założeń tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej. Oznacza to, że nieopodatkowane darowizny na cele charytatywne będą mogli w dalszym ciągu przekazywać jedynie producenci żywności.
Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem z podatku zwalnia się dostawę towarów przez producenta, której przedmiotem są produkty spożywcze (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.