Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą tylko w okresie wakacji, podlega takim samym obowiązkom podatkowym jak osoba prowadząca całoroczny biznes w sposób ciągły.
Sezon wiosenno-letni sprzyja przedsiębiorczości. Można udostępniać pokoje letnikom, zająć się sprzedażą pamiątek, wynajmować turystom rowery, łódki, sprzęt plażowy czy uruchomić punkt gastronomiczny. Podejmując taką aktywność gospodarczą, trzeba jednak pamiętać, że działalność sezonowa pod względem obowiązków podatkowych nie różni się istotnie od rozliczeń całorocznej firmy. Uzyskane przychody trzeba ujawnić, a podatek rozliczyć.
Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, czy to na etacie, czy na umowie cywilnoprawnej, muszą także pamiętać o wywiązywaniu się z obowiązków płatnika. W niektórych jednak przypadkach – ze względu na przedmiot i wymiar prowadzonej działalności – uzyskane przychody są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

To jest tylko część artykułu. W pełnej treści dowiesz się więcej na temat:

Rejestracji działalności i nadania NIP

Decyzji o wyborze formy opodatkowania

Rozliczenia VAT i zakupu kasy fiskalnej

Obowiązków płatnika podatku dochodowego

Przychodów z agroturystyki

Czy dochody ze sprzedaży jagód będzie trzeba ujawnić w rozliczeniu rocznym

Czy sezonowa wypożyczalnia może być rozliczana ryczałtem ewidencjonowanym

Czy niewielkie dochody z umów-zleceń opodatkowane są w szczególny sposób

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakich formalności podatkowych musi dokonać sezonowa firma.