Spór rozstrzygnięty przez WSA w Poznaniu sprowadzał się do stwierdzenia, czy od samochodów demonstracyjnych oraz wykorzystywanych do jazd służbowych przez pracowników firmy, dilera samochodowego można odliczyć cały VAT od ich nabycia. Sąd orzekł, że tylko w pierwszym przypadku przepisy pozwalają na odliczenie podatku.
Zdaniem sądu pojazdy te przez samo oferowanie ich do sprzedaży z możliwością jazd próbnych przed zakupem przez klientów nie tracą waloru towarów handlowych do dalszej odprzedaży. Obowiązek ich zarejestrowania przez dilera wiąże się jedynie z koniecznością dopuszczenia tych aut do jazdy po drogach publicznych. Nie zmienia to jednak ich charakteru jako osobowych pojazdów oferowanych do sprzedaży, a nieprzeznaczonych na cele służbowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika lub prywatne jego pracowników.
Ponieważ skarżąca wskazała, że przedmiotem jej działalności jest odsprzedaż samochodów, to zdaniem sądu może odliczyć od ich nabycia cały VAT. Sąd nie zgodził się jednak na odliczenie w przypadku samochodów przeznaczanych od razu po ich zakupie do jazd służbowych pracowników. Powodem prawa do odliczenia pełnego VAT nie może być jedynie prowadzenie działalności w zakresie handlu samochodami osobowymi. Wyrok jest nieprawomocny.
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 stycznia 2012 r., sygn.akt I SA/PO 782/11.