Premier Donald Tusk na ostatniej konferencji poinformował, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znosząca m.in. odliczenie na internet jest już w uzgodnieniach międzyresortowych. Tymczasem prace nad projektem nadal trwają w Ministerstwie Finansów i jeszcze nie opuściły gmachu przy Świętokrzyskiej. Przed uzgodnieniami międzyresortowymi zmiany będą musiały być skonsultowane wewnątrz MF.

– Projekt powinien być gotowy pod koniec stycznia. Zresztą harmonogram prac rządu przewiduje, że Rada Ministrów powinna przyjąć te zmiany w I kwartale 2012 r. – zapewnia wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Na razie jednak nie chce ujawniać szczegółów. Nie mówi także o ewentualnych kłopotach przy tworzeniu nowych rozwiązań.

Przypomnijmy, że ta nowelizacja znacznie wpłynie na rozliczenia podatników od 1 stycznia 2013 r. Zniknie bowiem popularna ulga na internet. Twórcy uwzględnią 50-proc. koszty podatkowe tylko do zarobków nieprzekraczających 85 tys. zł rocznie. A rodzice z jednym dzieckiem, których dochody będą wyższe niż 85 tys. zł rocznie, stracą odliczenie związane z wychowywaniem potomstwa.

Kłopotliwą do wprowadzenia regulacją może być objęcie rolników podatkiem dochodowym. Opór w tym zakresie może stawiać Ministerstwo Rolnictwa. Ale założenia do tych zmian będą opracowywane osobno. Mają być zakończone do końca I kwartału 2012 r.