Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym obnizyć koszty jest e-księgowość. Daniel Zagrodzki, starszy konsultant w Deloitte, zwraca uwagę, że wybór metody obsługi księgowości przez osoby prowadzące jednoosobową działalność (lub zatrudniające niewielką liczbę osób) ściśle zależy od skali prowadzonego biznesu oraz rodzaju opodatkowania, jakiemu podlega dany przedsiębiorca.

– Jeśli prowadzi prostą działalność handlową z niewielką liczbą transakcji przeprowadzanych w miesiącu i podlega opodatkowaniu ryczałtem, to może bez większych obaw samodzielnie prowadzić księgowość – uważa ekspert.

Podatnik, który korzysta z usług biura rachunkowego, sam ponosi odpowiedzialność za rozliczenia z fiskusem. W razie błędu biura może jednak żądać odszkodowania

Dodaje, że dla takich przedsiębiorców istnieje wiele gotowych i prostych w wykorzystaniu rozwiązań. Począwszy od dedykowanych programów komputerowych po systemy e-księgowości.

Pod e-księgowością kryją się dwie oferty rozliczeń. Pierwsza polega na tym, że przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego, kontaktując się z nim tylko drogą elektroniczną i ewentualnie przez kuriera. Ceny takich usług rozpoczynają się od ok. 40–150 zł. Druga oferta to możliwość skorzystania za odpłatnością (od 10 do 150 zł) z programu do księgowości, z którym bez problemów powinna poradzić sobie osoba samodzielnie prowadząca działalność lub szef małej firmy.

Osoby, które zdecydują się na prowadzenie rozliczeń online, będą mogły również skorzystać z pomocy księgowych (w zależności od programu), a także wysłać deklarację przez internet (w większości formularzy potrzebny będzie do tego e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem).

Daniel Zagrodzki radzi, aby rozważyć powierzenie prowadzenia księgowości odpowiedniej do tego osobie lub skorzystać z usług biura rachunkowego.