Nieopodatkowana działalność internetowa od kilku lat jest monitorowana przez urzędników skarbowych. Obowiązek ten wynika z krajowego planu dyscypliny finansowej - mówi Wiesława Dróżdż, z Ministerstwa Finansów.
Ostatnio media obiegła informacja, że Izba Skarbowa we Wrocławiu ogłosiła błyskawiczny przetarg na zakup oprogramowania, które ma służyć do ścigania podatników aktywnych w internecie. Co jest jego przedmiotem?
Referat działający we Wrocławiu obsługuje 193 urzędy skarbowe południowej Polski, co spowodowało konieczność zakupu wsparcia informatycznego w większym rozmiarze. W związku z tym 30 grudnia 2011 r. ogłoszono przetarg nieograniczony. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na udostępnieniu internetowej bazy danych (online), zawierającej archiwalne dane internetowych serwisów aukcyjnych oraz ogłoszeniowych, zaopatrzonej w informatyczny program wyszukiwawczy (narzędzie informatyczne). Narzędzie to ma umożliwić pracownikom referatu efektywne wykonywanie zadań w zakresie identyfikacji podmiotów działających w internecie.
Terminy określone w przetargu spowodowane są koniecznością szybkiego pozyskania narzędzia do pracy referatu oraz zaistnienia możliwości pozyskania środków finansowych na ten cel. Termin ten został określony zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych.
Czy Izba Skarbowa we Wrocławiu jest drugą komórką w Polsce do spraw kontroli handlu internetowego?
Tak. Nieopodatkowana działalność internetowa od kilku lat jest monitorowana przez urzędników skarbowych. Obowiązek ten wynika z krajowego planu dyscypliny finansowej. W czerwcu ubiegłego roku w Izbie Skarbowej we Wrocławiu powołano Referat Handlu Internetowego. Podobna komórka funkcjonuje od 2009 roku w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy. Regulamin Izby Skarbowej we Wrocławiu, w którym powołano ten referat, został zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów.
Czego urzędnicy fiskusa szukają w sieci?
Weryfikacji i analizie podlegają m.in. podmioty: dokonujące transakcji za pośrednictwem platform aukcyjnych, sprzedające za pośrednictwem sklepów internetowych, wystawiające oferty na portalach ogłoszeniowych. Podobne rozwiązania stosują służby skarbowe w Unii Europejskiej. W trakcie prowadzonych prac analitycznych przez pracowników referatu wykorzystywane są różne narzędzia informatyczne zarówno własne, jak i komercyjne.