Fotografia może być nie tylko hobby, ale także stanowić źródło dodatkowego lub jedynego zarobku. Dochód z wystawiania zdjęć w internetowych bankach trzeba wykazać w PIT i opodatkować

Czy dochód ze sprzedaży zdjęć podlega PIT

Osoba zatrudniona na umowę o pracę zamierza zarejestrować się w internetowym stocku fotograficznym (bank zdjęć). Przychód za sprzedane zdjęcia wypłaca firma prowadząca stock. Czy otrzymane należności należy opodatkować?

Czy sprzedaż w internecie jest opodatkowana

Podatnik zarejestrował się w internetowym banku zdjęć. Za każdą kupioną przez innych użytkowników fotografię, otrzyma określony procent ceny udostępnionych zdjęć. Przychód uzyskany z tego tytułu jest trudny do przewidzenia i może ulegać zmianom zależnie od zainteresowania klientów. Czy musi w takiej sytuacji rejestrować firmę?

Czy udostępnianie plików to działalność osobista według PIT

Podatnik amatorsko zajmuje się fotografią. Postanowił zamieścić swoje prace w internetowych agencjach zdjęć. Przychód uzyskuje jedynie, gdy użytkownik kupi prawo do wykorzystania jego zdjęcia. Czy podatnik, jeśli nie wykonuje żadnych innych usług fotograficznych, nie posiada studia fotograficznego, może opodatkować należności uzyskane od agencji, tak jakby wykonywał działalność osobistą, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej?

Czy zdjęcia stanowią prawa majątkowe podatnika

Podatnik hobbystycznie zajmuje się fotografią cyfrową. Zaczął współpracować z portalem, który gromadzi zdjęcia i wystawia je na sprzedaż. Kupujący nabywa licencję do wykorzystania zdjęcia, a podatnik, jako jego autor i właściciel praw autorskich, otrzymuje część ceny. Czy w związku z tym otrzymuje przychody ze sprzedaży praw majątkowych?

Czy rejestracja działalności przynosi korzyści

Podatnik do tej pory hobbystycznie wstawiał fotografie do internetowych banków zdjęć. Zamierza w sposób bardziej profesjonalny zająć się tą działalnością. Chce kupić sprzęt oświetleniowy oraz stół do wykonywania zdjęć i założyć małe studio. Czy jeśli zarejestruje działalność gospodarczą, będzie mógł ujmować w kosztach wydatki na sprzęt i materiały fotograficzne?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak podatkowo rozliczyć sprzedaż zdjęć na portalach internetowych
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedz na WSZYSTKIE powyższe pytania