Zeszły rok kończył się lamentem związanym z podwyżkami VAT. Łkaliśmy, że będzie drożej. Że spadnie sprzedaż w sklepach, bo ceny będą już nie na nasze kieszenie. Wreszcie, że firmy nie poradzą sobie z przeprogramowaniem kas fiskalnych na czas.
Tymczasem życie pokazało, że sobie poradziły, i to bez specjalnych problemów. I chociaż ceny rzeczywiście wzrosły, to podwyżki zaakceptowaliśmy wyjątkowo łatwo. Co więcej, jak pokazują dane o sprzedaży detalicznej, kupować też nie przestaliśmy. Szybciej już można zauważyć trend zgoła odwrotny. Rzecz w kryzysie pozornie zadziwiająca. Tym bardziej gdy spojrzymy trzeźwym okiem na przedświąteczny amok zakupowy oraz trwające właśnie wyprzedażowe szaleństwo.
W ostatnich dniach wyprawy do co większych i bardziej popularnych centrów handlowych zaczynają przypominać sport ekstremalny. Najpierw polowanie na miejsce parkingowe, później przebijanie się po zatłoczonych uliczkach między sklepami i odstanie swojego w kolejce do kasy. Na koniec jeszcze stanie w korku na wyjeździe z centrum. Polacy wyjątkowo gładko przełknęli i wyższy VAT, i podwyżki związane z inflacją. Jest prawie pewne, że mimo narzekań równie łatwo przełkniemy kolejne, akcyzowe tym razem podwyżki podatków. Tym bardziej że do wysokich cen paliw już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Podobnie, jak nałogowi palacze oraz palący tylko dla przyjemności zaakceptowali to, że za paczkę papierosów płacą przy sklepowej ladzie coraz więcej.