Obywatele Polski, którzy pracowali za granicą nie odzyskali płaconych tam podatków tracąc w ten sposób około 150-200 milionów złotych w zeszłym roku.

W tym roku osoby pracujące za granicą nie odzyskały około 150-200 milionów złotych. Niestety, w dalszym ciągu duża grupa ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości uzyskania zwrotu podatków płaconych w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemczech. Ci natomiast, którzy posiadają taką wiedzę, uważają, iż ewentualne kwoty do odzyskania są zbyt małe i nie warto się o nie ubiegać. Większości z nich wydaje się też, iż sama procedura zwrotu jest zbyt skomplikowana – z przykrością stwierdza Magdalena Węglarz – Dyrektor Polskiego Oddziału RT Tax.

Według danych RT Tax, 500 – 700 tysięcy Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Około 65% z nich pracuje w Wielkiej Brytanii, reszta w Holandii, Niemczech i innych krajach. Około 30 – 40 % z tej liczby nie odzyskuje opłacanych za granica podatków i są to głównie osoby zamiszkujące obszary wiejskie Polski.

Największy problem to brak świadomości wśród społeczeństwa, iż podatki płacone za granicą można odzyskać. Jest to naturalna konsekwencja braku informacji na ten temat. Osoby wyjezdżające za granicę, przede wszystkim troszczą się o to by znaleźć pracę, zarobić na życie i zaoszczędzić jak najwięcej. Wśród Polaków panuje przeświadczenie, że podatki są po to by je płacić, a nie by je odzyskiwać.