Każdy, kto legalnie pracował za granicą, może starać się o zwrot PIT nadpłaconego w urzędzie skarbowym kraju zarobkowania. Do tej pory najwięcej podatku polscy obywatele odzyskali z pracy w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i USA.

Ze wstępnych szacunków firmy Euro-Tax.pl, dokonanych specjalnie dla DGP, wynika, że uprawnionych do uzyskania podatku za 2011 r. jest ok. 1 mln Polaków. Do kieszeni polskich emigrantów może wrócić łącznie kilka miliardów złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w wielu krajach można uzyskać zwrot PIT za pracę wykonaną nawet pięć lat wstecz, obie te liczby znacznie wzrosną.

Średnie zwroty w 2011 roku, w których odzyskaniu uczestniczył Euro-Tax.pl wyniosły dla Wielkiej Brytanii – 475 funtów, Irlandii – 470 euro, USA – 500 dolarów, Niemiec – 800 euro, Holandii – 685 euro. Natomiast sumę odzyskanych podatków Euro-Tax.pl szacuje na 57,2 mln zł. W 2010 roku było to 64,3 mln zł.

Praca zagraniczna

Wielkość polskiej emigracji zarobkowej szacuje się według różnych źródeł na blisko 2 mln osób. Marcin Martynowicz, specjalista ds. marketingu w Euro-Tax.pl, podkreśla, że najbardziej popularnymi obecnie kierunkami wyjazdów za chlebem są Holandia, Niemcy oraz Norwegia. Wciąż bardzo liczna jest Polonia w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

– Obecnie ze względu na odległość najbardziej atrakcyjne dla pracowników sezonowych są Niemcy, które swój rynek pracy dla emigrantów z nowych krajów UE otworzyły w maju 2011 r. Jednak grupa osób, które wyjechały z Polski, jest znacznie mniejsza niż przewidywano i na chwilę obecną oscyluje wokół 50 tys. – wylicza Marcin Martynowicz.

Polacy najczęściej pracowali w: Irlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Hiszpanii

W 2011 r. także Austria i Szwajcaria otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków i kraje te zyskują coraz większą popularność wśród naszych obywateli.

Czym zajmują się nasi rodacy na emigracji? Według danych Euro-Tax.pl, zdecydowana większość pracowników z Polski wykonuje proste prace w rolnictwie i ogrodnictwie oraz przy taśmach produkcyjnych w przemyśle. Znaczącą grupę stanowią różnego rodzaju specjaliści budowlani, wiele osób np. w Niemczech pracuje jako opiekunki do dzieci i osób starszych. Cenieni są także wykwalifikowani pracownicy z wyższym wykształceniem, szczególnie polscy inżynierowie oraz informatycy.