Zakładasz firmę w domu? Podatek od nieruchomości wzrośnie o 3000 proc.

autor: Ewa Matyszewska20.10.2011, 05:55; Aktualizacja: 11.11.2011, 15:35
Nieruchomość firmowa

Nieruchomość firmowaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę we własnym mieszkaniu, musi liczyć się nie tylko ze wzrostem podatku od nieruchomości. Zapłaci też wyższy czynsz i opłaty komunalne. Może natomiast wrzucić te wydatki w koszty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (57)

  • Obserwator(2011-10-20 06:24) Zgłoś naruszenie 00

    PO-komuna nadal rzadzi ! Każdy kto okrada to głupie państwo, robi prawidłowo. Im damy państwu więcej ( w podatkach ), tym więcej zmarnuje !

    Odpowiedz
  • studentka filozofii(2011-10-20 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ten nierząd opodatkuje prostytutki?

    Odpowiedz
  • goki(2011-10-20 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bezsens - trzeba będzie prowadzić działalność na 1 m2 - chyba że da się zadeklarować wartości ułamkowe :)

    Odpowiedz
  • dario(2011-10-20 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy złożyć w Urzędzie gminy oświadczenie, że firmę zarejestrowaną pod tym adresem prowadzisz np. w samochodzie i nie masz biura w mieszkaniu, bo często jesteś w terenie! Sprawa załatwiona.

    Odpowiedz
  • jan(2011-10-20 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    a jeżeli mam zarejestrowaną firmę na mój prywatny adres a prowadzę działalność u pracodawcy to jaki podatek wtedy płacę?

    Odpowiedz
  • g(2011-10-20 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Złodziejskie państwo

    Odpowiedz
  • Ona(2011-10-20 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tak wciąż mało płacimy...

    Odpowiedz
  • Vaclav(2011-10-20 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    czy emeryci w wieku ponad 70 lat mający emerytury mniejsze od 2-ch tysiecy i dorabiający tysiąc zł. na 1 m-c też będą płacić gmnie ? A co gminie do tego ?, a co gmina czy Państwo daje nędznemu emerytowi ?, a ten pomysłodawca od 3 tyś. procent należy do PO-parti miłującej Polaków ?, ile on ma lat, czy jest posłem, czy osłem, czy pan Tusk zna te plany ?, czy on konsultował swój durny pomysł z p.Korwinem-Mike ?. Człowieku-autorze !!! idź do mroźnej komory na kilka minut, aby rozum swój odświeżyć

    Odpowiedz
  • nastu(2011-10-20 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł napisany tak, jakby to była jakaś nowinka. Te zasady rozliczania działalności we własnym mieszkaniu funkcjonują już od lat "och...nastu"

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-10-20 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    mam biurko z Pecet do wystawiania faktur, czyli 0,5x1,5m=0,75m2
    Spokojnie mogę im te 20 zł odpalić nawet x12 miesiecy by się odwalili jak zapytają o to w gminie, a za rok zmienię adres gdzieś gdzie w biurowcu w jednym pokoju jest 100 firm zarejestrowanych i niech spadają

    Odpowiedz
  • icdasd(2011-10-20 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    czy to dotyczy jakiś specjalnych działalności czy każdej ?

    Odpowiedz
  • fghjkl(2011-10-20 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    jesteś chory? nawet 20 zł to dużo, gdy sie zaczyna!!!

    Odpowiedz
  • Miły(2011-10-20 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, autor artykułu przebarwił rzeczywistość. Obowiązek zapłaty wyższej stawki pojawia się tylko wtedy, gdy zmiania się przeznaczenie lokalu lub jego części tj. prowadzona działalność wyłacza funkcję mieszkalną. W innych przypadkach nie ma podstaw do objęcia nieruchomości wyższą stawką. Wystarczy troche pogrzebać, sięgnąć do orzecznictwa NSA itp. Więcej trudu podczas pismaczej bazgroliny... :)

    Odpowiedz
  • fghjkl(2011-10-20 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie, dzwoniłam właśnie do Urzędu Gminy... Autorka tego artykułu powinna sobie zaktualizować "system".
    Kiedy ktoś ma powiedzmy "Pecet + krzesło" nie zgłasza tego w dziale lokalowym i zwyczajnie nie płaci nawet 20,00 zł... Jest to oczywiste...

    Odpowiedz
  • Marsjanin(2011-10-20 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    A co jeśli funkcje mieszkalne przeznaczonej na działalność części nieruchomości nadal występują ? W większości przypadków tak właśnie jest, a podział czy wydzielenie ma charakter wyłącznie "statystyczny". Czy do całej wyliczanki dodać jeszcze podział na godziny / dni tygodnia (niedziele, święta) ? Opisana w artykule sytuacja może mieć miejsce, gdy wszystkie funkcje mieszkalne zostały zaniechane, o czym autorzy artykułu nie wspominają. Lipa.

    Odpowiedz
  • Karol(2011-10-20 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Blok-mała wspólnota. Trzech mieszkańców prowadzi działalność a ja nie mogę śmieci wyżucić do śmietnika bo się nie mieszczą. Kartony zawalają cały pojemnik. A za śmieci płącą za 2 osoby bo tyle mieszka. Tabliczki na drzwiach nie ma, że jest to firma bo są jakimiś przedstawicielami. DOBRZE, ŻE SIĘ SKARBÓWKA CHOCIAŻ UPOMNI O SWOJE. Wiem, że czynsz wliczają w koszty.

    Odpowiedz
  • Zarządca(2011-10-20 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy wspólnoty mieszkaniowe ustalają czynsz?? Czynsz ustala właściciel lokalu, który jest jednym z członków wspólnoty.Wspólnota nie ma nic do tego, jaki czynsz ustali właściciel najemcy!

    Odpowiedz
  • niezależnylask(2011-10-20 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Witam wolnośc slowa jednak w tym kraju nie istnieje. Forumowicze skontaktujcie sie ze mną jakoś aby pogadać i stworzyć forum niezależne.
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • urzednik(2011-10-20 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Już lepiej być bezrobotnym

    Odpowiedz
  • Przyjazne panstwo(2011-10-20 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy można podać podstawę prawną tego artykułu?

    Odpowiedz