Znika NIP, ale pojawi się ZAP

autor: Ewa Matyszewska21.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.08.2011, 10:02

Już 1 września 2011 r. każdy, kto nie ma firmy i nie jest podatnikiem VAT, nie będzie musiał w kontaktach z urzędem skarbowym posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej (NIP). Od 1 stycznia 2012 r. naczelnicy urzędów skarbowych przestaną też takim osobom ten numer nadawać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • do antyparanoika(2011-07-24 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    ales ty rozgarniety, w kontaktach z urzedami uzywa sie peselu w roznych sytuacjach, nie tylko w sprawach zwiazanych z podatkami! baranie!

    Odpowiedz
  • logic(2011-07-21 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zwracam uwagę, że operacja wymaga nie tylko wprowadzenia nowych biurokratycznych procedur (przepływ informacji, deklaracje, formularze), szkolenia, ale również jak jest tutaj nadmienione - zmiany w systemach informatycznych, które zauważyłem po przetargach nie należą do tanich.

    Biurokratyczny bubel za pieniądze podatników - Brawo!

    Odpowiedz
  • antyparanoik(2011-07-29 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Podatnik ma racje, nomery PESEL moga sie przeciez dublowac. Powinien zostac sam numer NIP, a powinno sie zlikwidowac numer PESEL.

    Odpowiedz
  • piotrek(2011-07-28 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    też mi udogodnienie zwisa mi czy mam pesel czy nip - nic mi sie nie polepszy tym marketingowym zagraniem - podatki obnizyc

    Odpowiedz
  • podatnik(2011-07-27 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Rostkowski przez lata nie miał NIP-u i ciekawe, jak płacił podatki w Polsce pracując tutaj 20 lat. Ocknął się dostając pracę jako minister finansów więc teraz na siłę chce zlikwidować NIP. System NIP dobrze funkcjonuje (a w PESEL numery się dublują!). Kto pogoni wreszcie tych głupków?!

    Odpowiedz
  • hirek(2011-07-24 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zdaje się, że ani dziennikarz, ani czytacze nie potrafią czytać ze zrozumieniem.
    Może spróbujmy wielkimi literami:
    NIE BĘDZIE OBOWIĄZKU SKŁADANIA ZAP-3. Będzie to potrzebne tylko, gdy ktoś będzie chcial podac dane ktorych nie ma w ewidencji PESEL, a i to w innym terminie niż rozliczenie podatkowe.
    Nikt Wam Lliberały nie każe podawać urzędowi numeru konta. Zwrot podatku dostaniecie przekazem pocztowym od listonosza - jak już dziadkowie odbierali.

    Odpowiedz
  • antyparanoik(2011-07-24 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    'To zle ze obowiazkowym numerem bedzie numer pesel. Jest w nim data urodzenia czytelna dla wszystkich ' - no nie jak czyta sie takie kretyństwa i tym podobne to wiadomo że potrzebujecie innych którzy za was muszą myśleć i za to was dymaja ! Chyba autor posetu nie wypełniał Pit -37 i innych gdzie się podaje date urodzenia i obok pesel ! I to sie nazywa ciemnym ludem ! Jeżeli w zeznaniu i tak jest rubryka na pesel to poco dodatkowy nip dla os ob fizycznych ? I bardzo dobrze 1 rubryka mniej !

    Odpowiedz
  • jane(2011-07-23 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    ha,ha w artykule pisze -
    <Może pojawić się chaos
    Nowe przepisy mogą początkowo spowodować pewne trudności. >

    odkrywca.
    Może oczekuje medalu???
    A co ten pisarczyk, jest wyżej w tej drabince rządzącej (media to IV władza przecież) ROBI aby tego chaosu nie było???
    My "na dole" to tylko mamy siedzieć cicho i WYKONYWAĆ te BZDETY!!! ciągle wymyślane i o dziwo wdrażane w życie jak z automatu.

    Odpowiedz
  • MAX(2011-07-23 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    JAK DŁUGO -DLACZEGO JAKO WYBORCY NP PO I PIS NA TO POZWALAMY - LUDZIE DLACZEGO MY DAJEMY SIĘ ROBIĆ W MAŁEGO KAZIA - JAK BENDĘ NA SPOTKANIU WYBORCZYM TO MAM ZAMIAR SIĘ O TO SPYTAĆ I WYMÓC ZAINTERESOWANIE TĄ SPRAWĄ BO TE NASZE POSŁY TO WIJCIE- ROZUMIECIE ALE PO WYBORACH ZAPOMINAJĄ ZE BIUROKRACJA TO ZJAWISKO ANI TYLKO STRUKTURA -TO JEST RAK /CHOROBA KTÓRĄ BARDZO TRUDNO WYLECZYĆ JA TRZEBA WYCIĄĆ TAK JAK WYCINA SIĘ GUZA I TYLE -CZASAMI RYZYKOWNE ALE NIEODZOWNE

    Odpowiedz
  • piotr(2011-07-21 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile potrzebuje czasu Tusk z ferajną by "puścić" z torbami pustynię ?
    W cztery lata zadłużają kraj na kolejne pokolenia,to i piasku na pustyni zabraknie po kilku latach.Jak tacy pajace mogą coś sensownego spłodzić.
    Jesienią musimy się pozbyć błaznów bo Polska tonie a Tusk jest oderwany od rzeczywostości i nie panuje nad rządem i większością podległych mu ludzi.

    Odpowiedz
  • Pytajnikoddziecka(2011-07-21 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę pojąć jakim cudem NIP dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej funkcjonował przez tyle lat. Przecież jest właśnie PESEL i tak powinno być od początku.

    SZOK i skandal dla Inteligencji.

    Odpowiedz
  • _JaC(2011-07-21 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki PESELowi wiesz, ile lat ma ta laska ;-))

    Odpowiedz
  • bolek(2011-07-21 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    ta... jak zwykle. zlikwidowali nip żeby niby było łatwiej i przyjemniej, a jak zwykle okazuje się , że tak się nie da, i będzie trudniej i żmudniej. Brawo przyjazne państwo, brawo donald tusk!

    Odpowiedz
  • kakka(2011-07-24 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    Polska kraj starców i biurokratów. Kto mam mózg to stąd ucieka.

    Odpowiedz
  • XXL(2011-07-21 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Uczmy się od weterynarzy: chipa z Euro-PESELEM powinni wszczepiać zaraz po urodzeniu, będzie wszystko taniej i sprawniej, mniej oszustw, przyjemniej bo np w sklepie powitają od razu po imieniu ...

    Odpowiedz
  • jolka(2011-07-21 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze numer wypalany na skórze i wszystko będzie ok! bo to tańsze od czipa! totalitaryzm nie zna granic!

    Odpowiedz
  • kemarel(2011-07-21 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    a nie prościej zlikwidować pesel i każdy kto miałby potrzebę wyrabiałby sobie NIP, poza tym pesel jest przejawem totalitaryzmu państwa polskiego, nie powinien istnieć w normalnym państwie tak centralny system, ludzie to nie numery

    Odpowiedz
  • wjw(2011-07-21 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kretyńskim pomysłem podawania nr dowodu osobistego ?
    Czy ktoś wie po co jest on i komu potrzebny ?
    Ma być i już.

    Odpowiedz
  • je ne dors plus(2011-07-21 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    chory kraj...brak słow

    Odpowiedz