W tym roku, 9 czerwca, po raz drugi obchodzony jest w Polsce Dzień Księgowego. Jak pokazują dane liczbowe konkurencja na rynku usług księgowych w naszym kraju jest duża.

Według danych GUS za I kwartał 2011 r., w Polsce działa 42 718 podmiotów prowadzących usługi w zakresie księgowości. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma ok. 21 000 członków, a według danych Ministerstwa Finansów na dzień 24 maja 2011r. certyfikat księgowy posiada 50 800 osób. Dodatkowo tradycyjnym biurom księgowym wyrasta poważna konkurencja w postaci księgowości online, co potwierdza raport „Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011”, opracowany przez firmę inFakt.pl wraz z agencją badawczą 4P research mix.

Jak pokazują wyniki badania Small Business DNA, 51% mikro i małych firm korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, 12% zatrudnia księgowego, natomiast 37% przedsiębiorców samodzielnie prowadzi swoją księgowość, z czego 9% wykorzystuje do tego aplikacje online ze wsparciem księgowych, a kolejne 12% przedsiębiorców ma zamiar przejść na księgowość online w ciągu najbliższego roku.

"Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka miała miejsce w bankowości"

Reklama

„Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości. Dziś bankowość internetowa jest standardem, a księgowość online jest podobną zmianą dla przedsiębiorców i przynosi podobne korzyści, zapewniając przedsiębiorcy oszczędność czasu, pieniędzy i świadomość finansów swojej firmy” – komentuje Wiktor Sarota, prezes inFakt.pl, dostawcy aplikacji do fakturowania i księgowości online.

Wśród problemów, z którymi stykają się przedsiębiorcy podczas współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi, najbardziej uciążliwa okazała się konieczność dowozu dokumentów do biura (60%).

Dodatkowo ankietowani wskazywali na brak lub niski poziom doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów (42%), konieczność prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie (30%), brak wcześniejszej informacji o wysokości podatku (29%) oraz brak odpowiedzialności ze strony biura za ewentualne błędy w ewidencji i potencjalne kary ze strony US lub ZUS (27%).

„Badania księgowości w small biznes pokazują pewne zachodzące wśród przedsiębiorców zmiany generacyjne. Przedsiębiorcy młodsi otwarci są na nowinki np. chętniej korzystają z księgowości online i jestem przekonany, że rynek tego typu aplikacji będzie rozwijał się bardzo szybko” – twierdzi Paweł Wójcik, wiceprezes 4P research mix.

Nowe technologie zmieniają specyfikę zawodu księgowego, wyznaczając mu nową rolę. Nowoczesny księgowy to już nie tylko osoba, która dba o skrupulatne prowadzenie rozliczeń, ale to przede wszystkim doradca-konsultant, służący wsparciem w zakresie kwestii podatkowo-prawnych i optymalizacji kosztów.

Problemy z prowadzeniem biura rachunkowego / Inne