Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim odmówił naszej czytelniczce prawa do uwzględnienia w PIT za 2010 rok faktycznych kosztów dojazdów do pracy udokumentowanych fakturą VAT za zakup warszawskiej karty miejskiej. Ministerstwo Finansów – dzięki naszej interwencji – pozwala uwzględnić te wydatki w zeznaniu podatkowym.
– Dojeżdżam do pracy do Warszawy PKP i komunikacją miejską w stolicy. Posiadam faktury VAT zarówno za bilety na pociąg, jak i za warszawską kartę miejską. Urzędnik z Mińska nie pozwolił mi w zeznaniu za ubiegły rok uwzględnić wydatków na kartę. Bilety PKP mogłam odliczyć – stwierdza pani Alicja Wojciechowska.
Według urzędnika od dwóch lat obowiązuje zasada, zgodnie z którą wydatki na kartę miejską nie uprawniają do odliczenia od przychodu w rocznym rozliczeniu faktycznych kosztów na dojazdy. Prawdopodobnie urzędnik dwa lata temu sam stworzył sobie taką interpretację. Nie zmieniły się bowiem przepisy ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) w tym zakresie, ani resort finansów nie wydał stanowiska potwierdzającego rację urzędnika. Wręcz przeciwnie – MF na naszą prośbę przedstawia swoje stanowisko, które jest korzystne dla czytelniczki.