W sobotę 30 kwietnia w całym kraju, w godzinach od 9 do 13 będą czynne wszystkie urzędy skarbowe. To kolejny w tym roku dzień otwarty.

Rozmawiamy z Wiesławą Dróżdż z Ministerstwa Finansów

W sobotę 30 kwietnia w całym kraju, w godzinach od 9 do 13 będą czynne wszystkie urzędy skarbowe. To kolejny w tym roku dzień otwarty. Kto w tym dniu może odwiedzić urząd?

Dodatkowy dzień pracy został zorganizowany dla osób, które nie znalazły czasu na złożenie swojej deklaracji podatkowej w dni robocze oraz dla tych, które mają wątpliwości co do prawidłowego wypełnienia formularza PIT za 2010 rok. Ponadto 28, 29 kwietnia i 2 maja urzędy skarbowe pracują dłużej. O wydłużeniu godzin pracy decydują naczelnicy poszczególnych urzędów w zależności od istniejących potrzeb danego regionu.

Podczas marcowego dnia otwartego urzędy skarbowe odwiedziło 68 tys. osób. Z jakimi problemami przychodzili podatnicy?

Większość osób była zainteresowana złożeniem zeznania podatkowego za 2010 rok, dokonaniem wpłat lub odebraniem zwrotu podatku. Ponadto najczęściej pytano o ulgę prorodzinną, przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i ulgę internetową. Zainteresowaniem cieszyły się także zwrot VAT na materiały budowlane, odliczenie wydatków rehabilitacyjnych oraz składanie PIT przez internet.

Na jaką pomoc można liczyć, jeśli zdecydujemy się odwiedzić jutro urząd?

Podobnie jak w poprzednich latach pracownicy urzędów przygotowali dodatkowe punkty informacyjne. Uruchomione zostaną także dodatkowe stanowiska wprowadzania PIT-ów, tak aby bezpośrednio po złożeniu zeznania w obecności podatnika wprowadzić je do systemu informatycznego.