Resort finansów przyznaje, że podatnicy, którzy chcą skorzystać z internetowego rozliczenia PIT za 2010 r. mogą mieć kłopoty z wejściem do systemu e-Deklaracje. Problemy z systemem nie zwalniają nas jednak z obowiązku terminowego złożenia deklaracji.

O problemach z elektronicznymi deklaracjami poinformowali użytkownicy portalu alert24.pl. Rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Brzoza przyznała, że ministerstwo otrzymuje sygnały, iż podatnicy nie mogą korzystać z systemu e-Deklaracje.

"Informacje takie docierały do nas już w ubiegłym tygodniu. Zainstalowaliśmy dodatkowy serwer, który kilka razy zwiększył przepustowość systemu. Nie zakładaliśmy, że wszyscy będą z niego chcieli korzystać w ostatnich dniach rozliczenia" - powiedziała Brzoza. Jej zdaniem ministerstwo nie ma w tej chwili możliwości technicznych na kolejne zwiększenie przepustowości systemu.

Rzeczniczka zaznaczyła, że deklaracje można składać od prawie czterech miesięcy, a resort przygotował szereg ułatwień dla podatników - m.in. dni otwarte urzędów skarbowych czy porady telefoniczne ekspertów z resortu dla podatników, którzy chcieli się rozliczyć.

"Nie zwalnia to podatników z obowiązku terminowego rozliczenia PIT"

Brzoza poinformowała, że brak możliwości przesłania deklaracji podatkowej przez internet nie zwalnia podatników z obowiązku terminowego rozliczenia PIT. Przypomniała, że można to zrobić np. osobiście w urzędzie skarbowym czy nadać listem poleconym.

"Wysyłając deklarację Pocztą Polską, jako datę rozliczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego. W przypadku innych operatorów, np. firm kurierskich, liczy się data wpływu dokumentu do urzędu skarbowego" - zwróciła uwagę.

30 kwietnia urzędy skarbowe w całym kraju będą otwarte w godzinach od 9 do 13

Brzoza poinformowała, że w najbliższą sobotę 30 kwietnia urzędy skarbowe w całym kraju będą otwarte w godzinach od 9 do 13; pracownicy będą pomagać w rozliczeniu podatku za 2010 r. Z kolei 2 maja urzędy będą pracować dłużej.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, podatek można rozliczać do końca kwietnia. Jednak w tym roku, ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę, czyli w dzień wolny od pracy, rozliczyć można się także 2 maja.

We wtorek MF rozpoczęło akcję "Kiedy wpadnie pierwszy milion?", licząc, że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. Zgodnie z akcją resort zobowiązał się do codziennego informowania o liczbie złożonych zeznań, aż "wpadnie pierwszy milion".

W piątek po południu resort poinformował w komunikacie, że do godz. 13 w piątek do systemu e-Deklaracje wpłynęło 837 tys. 619 zeznań. (wobec 783 tys. w czwartek). "Liczba ta obejmuje elektroniczne formularze (...) zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego. Podatnicy najchętniej korzystają z możliwości wysyłania PIT bez podpisu kwalifikowanego. Przykładowo spośród 591 tys. najpopularniejszych zeznań PIT-37 tylko 4 tys. posiadają podpis elektroniczny" - wyjaśniono.

Ministerstwo ostrzegło, że w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja, mogą pojawić się "chwilowe trudności" z dostępem do strony www.e-deklaracje.gov.pl oraz korzystaniem z aplikacji e-Deklaracje Desktop.

W związku z tym resort radzi, by unikać godzin o największym natężeniu korzystania z systemu, czyli między godziną 18 a 22 i nie zostawiać kwestii rozliczenia rocznego zeznania podatkowego na ostatnią chwilę - zwłaszcza, że na Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dokumentujące prawidłowe złożenie zeznania, podatnicy mogą czekać nawet do 24 godzin.

Ponadto MF zwraca uwagę w komunikacie, by w przypadku dokonywania rozliczeń rocznych za pomocą interaktywnych formularzy PDF, zapisywać je na dysku lokalnym przed ich użyciem (nie uruchamiać bezpośrednio ze strony), a następnie uruchomić zapisany na dysku formularz i postępować zgodnie z instrukcją wypełniania i wysyłania formularzy interaktywnych.