Od nowego roku podatnicy uzyskujący przychody ze źródeł położonych za granicą będą stosować jedną metodę przeliczania ich na złote.
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej będą stosować tę samą metodę przeliczania co przedsiębiorcy, czyli korzystać z kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dziś przeliczają oni przychody na złote według kursów z dnia ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystają i mających zastosowanie przy kupnie walut. Tylko jeśli podatnik nie korzysta z usług banku, przelicza przychody według średniego kursu NBP.
Zdaniem Przemysława Powierzy, doradcy podatkowego w KZWS-RSM International, wprowadzona zmiana ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Plusem jest to, że wyeliminowano problem z przeliczaniem przychodów przelewanych podatnikom na konta w zagranicznych bankach.
– Nie będą się oni musieli już zastanawiać, czy są w stanie ustalić właściwy kurs kupna waluty oraz kiedy można się powołać na fakt, że bank stosuje różne kursy walut obcych – wskazuje ekspert.
Po zmianie przepisów każdy przelew i każda wypłata gotówkowa będą rozliczane identycznie, według tej samej metody – z zastosowaniem kursu średniego NBP. Trzeba jednak pamiętać, że taki kurs średni jest z reguły wyższy niż kursy stosowane przez banki komercyjne przy kupnie walut. Jak wyjaśnia ekspert oznacza to, że u podatników, którzy do tej pory rozliczając się z fiskusem, stosowali do przeliczeń kursy swoich banków, podstawa opodatkowania się zwiększy.
– Przy zastosowaniu średniego kursu NBP wypłata w walucie obcej zamieni się w większą ilość złotówek do opodatkowania – ostrzega Przemysław Powierza.
Jednocześnie w zakresie przeliczania kosztów uporządkowano przepisy.
– Stosowana w tym przypadku metoda nie ulega zmianie – teraz będzie jednak zbieżna z metodą stosowaną do przychodów – mówi Przemysław Powierza.
Zatem wartość kosztów ryczałtowych po nowelizacji przepisów pozostanie na tym samym poziomie.