Od 1 maja 2011 r. doradcy podatkowi będą stosować kasy fiskalne. Wynika to z rozporządzenia ministra finansów, które wejdzie w życie 1 stycznia. Doradcy podatkowi są zgodni: należy przygotować się do używania kas fiskalnych.
VAT 2011
Gdy 2 maja 2011 r. pójdziemy po poradę do doradcy podatkowego, otrzymamy paragon fiskalny. A przynajmniej powinniśmy otrzymać, bo od 1 maja ta grupa zawodowa będzie musiała ewidencjonować swoje obroty przy zastosowaniu kas fiskalnych.
To efekt działań Ministerstwa Finansów, które od kilku lat konsekwentnie zawęża krąg podatników, którzy mogą nie rejestrować obrotów przy zastosowaniu kas.
Już 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie w tym zakresie, które spowoduje, że od 1 maja przyszłego roku ok. 150 tys. podatników będzie musiało zacząć stosować kasy fiskalne w swojej działalności. W tej grupie są – poza prawnikami czy lekarzami – doradcy podatkowi.
– Jeśli minister finansów rozszerza stosowanie kas fiskalnych na usługi prawnicze czy doradcze, to nie widzę żadnego racjonalnego powodu dla przyjęcia, że doradcy podatkowi wykonujący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mieliby być z tego obowiązku wyłączeni – komentuje Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP Doradztwo Podatkowe.

Nowe przepisy

Już 1 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 26 lipca 2010 r. dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych. Zgodnie z tym rozporządzeniem – jak wskazuje Piotr Klimczak, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, biuro w Poznaniu – zwolnienie z tego obowiązku nie będzie obejmować już m.in. usług prawniczych, rachunkowo-księgowych czy doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
– Zwolnienie w odniesieniu do tych usług przestanie obowiązywać 1 maja 2011 r. W związku z tym obowiązkiem ewidencjonowania usług świadczonych na rzecz osób fizycznych objęci zostaną również doradcy podatkowi – podkreśla Piotr Klimczak.
Ekspert podkreśla też, że generalnie podatnicy zobowiązani są dokonywać ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej w momencie dokonania sprzedaży. Stąd decydujące znaczenie dla określenia momentu dokonania ewidencji powinny mieć konkretne postanowienia umowne w danym przypadku.
Przykładowo – jak dodaje Piotr Klimczak – wykonanie usługi doradztwa podatkowego determinujące obowiązek ewidencji nastąpić może np. na bieżąco, tj. bezpośrednio po udzieleniu porady albo po wykonaniu określonego zespołu czynności lub też w ustalonych okresach rozliczeniowych.

Kasa u klienta zbędna

Uszczelnianie systemu poboru podatku musiało oznaczać, że kolejne grupy zawodowe do tej pory wyłączone z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas będą tym obowiązkiem stopniowo obejmowane. Roman Namysłowski, doradca podatkowy Ernst & Young, zwraca uwagę, że planowane przez MF nałożenie obowiązku stosowania kas fiskalnych na podmioty świadczące usługi prawnicze obejmie doradców podatkowych.
– Nie oznacza to jednak, wbrew obawom, że doradca podatkowy będzie musiał chodzić z kasą fiskalną na każde spotkanie i drukować po jego zakończeniu paragon – uspokaja Roman Namysłowski. Charakter tych usług powoduje, że określenie momentu wykonania usługi w dużym stopniu zależy od zakresu wykonywanych czynności i ustaleń pomiędzy stronami.
– Ale jak zwykle pojawią się sytuacje, w których ten nowy obowiązek będzie uciążliwy, tak jak jest dla innych podatników – twierdzi nasz rozmówca z Ernst & Young.



Kupno urządzeń

Doradca podatkowy nie musi biec od razu 1 maja kupować kasy. Takiego zdania jest Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, który tłumaczy nam, że usługi te korzystają również z innych zwolnień, jak np. limit 40 tys. zł czy fakturowanie każdej czynności (do 50 faktur i do 20 odbiorców w ciągu roku).
– Doradcy i księgowi są przygotowani do stosowania kas, ale może się to okazać niepotrzebne – komentuje Andrzej Nikończyk.
Według niego tego rodzaju usługi nie są w Polsce, w odróżnieniu do innych państw, popularne wśród osób nieprowadzących działalności. Na ogół kontakt z doradcą następuje wyłącznie w ramach postępowań kontrolnych, nie ma jednak świadomości zysków z doradztwa przy planowaniu transakcji. Świadczący usługi tylko na rzecz prowadzących działalność instalować kas nie muszą, bowiem incydentalnie świadczona usługa może korzystać z wymienionych zwolnień.
– W przypadku usług świadczonych klientom poza biurem trzeba wyposażyć się w kasę przenośną, która nie musi być dużo droższa – podpowiada Andrzej Nikończyk.
– Jednak – jak dodaje ekspert – wydanie paragonu powinno nastąpić wraz z wykonaniem usługi. Jeśli z takiej wizyty będziemy sporządzać raport dla klienta, to usługa jest wykonana z chwilą jego przekazania i dopiero wtedy należy wydać paragon.
Również Michał Cielibała, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Biurex w Kielcach podkreśla, że nie wszyscy doradcy podatkowi będą mieli obowiązek stosowania kas. Obowiązek ten zależy przede wszystkim od tego, czy doradca świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
– Głównymi odbiorcami usług doradcy podatkowego są przedsiębiorstwa, a w tym przypadku nie ma obowiązku rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych – przypomina Michał Cielibała.
Zauważa też, że przy zachowaniu odpowiednich warunków świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, zwalnia podatnika z obowiązku ewidencjonowania w kasie tej czynności. Doradca podatkowy, który będzie świadczył usługi u podatnika, np. w jego siedzibie w innym mieście, nie będzie musiał zabierać ze sobą kasy, gdy wystawi fakturę, za którą klient zapłaci przelewem lub kartą płatniczą.
– Bez znaczenia dla obowiązku stosowania kas fiskalnych jest to, czy doradca podatkowy prowadzi usługi stricte doradztwa czy usługi księgowe, gdyż jedne i drugie nie zostały zwolnione z obowiązku rejestrowania – stwierdza Michał Cielibała.

Doradcy są gotowi

Przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ukazały się w Dzienniku Ustaw 30 lipca 2010. Według Michała Cielibały to długi czas na analizę przepisu, który wchodzi w życie 1 stycznia 2011 r.
– Doradcy podatkowi są przygotowani na zakup kas fiskalnych i nie jest to perspektywa przerażająca – mówi.
Podkreśla, że niestety są to dodatkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż należy mieć na uwadze nie tylko sam zakup kasy, ale także koszty eksploatacyjne.
Także Tomasz Michalik jest przekonany, że kto jak kto, ale doradcy podatkowi na takie zmiany są przygotowani.
Stanowisko Ministerstwa Finansów
W rozporządzeniu ministra finansów z 26 lipca 2010 r. (Dz.U. nr 138, poz. 930), które wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r., nie przewidziano dalszego utrzymania wielu z dotychczas stosowanych zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży usług lub towarów, w tym m.in. usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, z wyjątkiem usług notariuszy prowadzących repertorium A i P. Oznacza to obowiązek ewidencjonowania świadczonych usług doradztwa, w tym podatkowego, przy zastosowaniu kas fiskalnych.
Ponadto doradztwo podatkowe (PKWiU 69.20.3) jest wyodrębnione (w nowej klasyfikacji PKWiU) z szerokiej gamy usług doradczych i nie jest to usługa tożsama z usługami prawnymi (PKWiU 69.1).