Podatnik, który ma miejsce zamieszkania lub centrum interesów życiowych w Polsce, musi w krajowym urzędzie skarbowym rozliczać wszystkie światowe dochody. Przy rozliczeniu może zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Czy zarobki z Holandii są opodatkowane

Podatnik planuje od sierpnia 2010 r. wyjechać do pracy w Holandii. Będzie zbierał tam owoce. Wróci do Polski w grudniu. Czy przepisy określają, jakie dana osoba ma obowiązki podatkowe?

Czy są dwie metody unikania podwójnego podatku

Polak, który będzie musiał w polskim PIT wykazać zarobki zagraniczne, musi zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania. Czy to prawda, że są dwie metody do zastosowania?

Czy obecność rodziny wpływa na podatek

Podatnik jest obywatelem polskim, który od 1 lipca 2008 r. przebywa w USA. Od 1 lipca 2008 r. na podstawie umowy o pracę zawartej z amerykańską spółką wykonuje pracę w Stanach Zjednoczonych. Przewiduje, że jego pobyt w USA potrwa co najmniej do 30 czerwca 2012 r. Rodzina podatnika (żona i dwuletni syn) od 19 kwietnia 2009 r. przebywa razem z nim na terytorium USA. Czy przy określaniu obowiązków podatkowych w Polsce ważne jest, gdzie znajduje się rodzina podatnika?

Czy sprzedaż domu po pięciu latach podlega PIT

Podatnik odziedziczył po ojcu 5 stycznia 1981 r. udziały w zabudowanej nieruchomości w Bagdadzie. Podatnik od 2004 roku na stałe mieszka w Polsce, gdzie założył rodzinę. W lutym 2009 r. podatnik wysłał pełnomocnictwo do Bagdadu upoważniające do sprzedaży nieruchomości. Pieniądze ze sprzedaży tych udziałów wpłynęły w 2009 r. na konto podatnika w Polsce w pięciu ratach na łączną kwotę 80 tys. dolarów. Czy podatnik od tej sprzedaży musi zapłacić PIT?

Czy istnieje definicja miejsca zamieszkania

Podatniczka planuje wyjechać do Wielkiej Brytanii. Nie wie jeszcze, jak długo zostanie na Wyspach. Czy polskie przepisy zawierają definicję miejsca zamieszkania?

Czy litewski podatnik rozlicza się w Polsce

Rezydent podatkowy Litwy pracuje na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. Jest zatrudniony przez polską spółkę w ramach umowy o pracę. Do Polski przyjeżdża okazjonalnie w ramach podróży służbowych. Czy ma jakieś obowiązki w Polsce?

Czy rentę wojenną z Anglii rozlicza się w Polsce

W latach 1946 – 1991 podatnik mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii. Posiada obywatelstwo polskie oraz brytyjskie i od września 1991 r. mieszka w Polsce. Podatnik otrzymuje inwalidzką rentę wojenną z Anglii. Czy taką rentę trzeba opodatkować w Polsce?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak prawidłowo w Polsce rozliczyć pracę zagraniczną.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.