Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy będą mogli złożyć aż dziewięć e-PIT bez e-podpisu. Po raz pierwszy w ten sposób będzie można przesłać PIT-16, PIT-16a, PIT-19a oraz PIT-28.

Podatnicy złożą trzy nowe zeznania: PIT-16 (wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej), PIT-16a (składka zdrowotna osób rozliczających się w formie karty), a także PIT-19a (składka zdrowotna osób duchownych).

Po raz pierwszy dostępny będzie też PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), ale o tym „DGP” już wcześniej informował. Kolejną nowością będzie wprowadzenie elektronicznego udostępniania informacji instytucjom.

Dzięki temu, np. beneficjent środków z pomocy społecznej nie będzie się martwił o zaświadczenie z urzędu skarbowego. Po zmianach instytucje prześlą zaświadczenia między sobą, bez udziału podatnika. Resort planuje też wprowadzenie możliwości dokonywania korekt PIT przez internet oraz likwidację wymogu posiadania upoważnienia dla wspólnie rozliczających się małżonków.

Opisane rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników. Zostały one zbadane przez firmę PricewaterhouseCoopers i resort finansów. Zdaniem korzystających z e-PIT (20 proc. badanych) największymi wadami obecnego systemu jest obowiązek podawania kwoty przychodu za poprzedni rok (41 proc.) oraz upoważnienia dla małżonka (22 proc.).

PIT przez internet / DGP