W rozliczeniach za 2010 r. podatnicy mogą składać 9 zeznań i deklaracji PIT przez internet bez używania podpisu elektronicznego (choć e-podpis też może być używany). Jak wynika z danych MF z wczoraj, podatnicy przesłali dotychczas 303 zeznania, w tym 267 bez e-podpisu. Korzystać z systemu można dzięki zaktualizowaniu formularzy interaktywnych PIT oraz najnowszej wersji aplikacji desktopowej. Pojawiły się też problemy techniczne.

Podatnicy przed wypełnieniem formularza i przesłaniem zeznania do urzędu skarbowego muszą zaktualizować swoje oprogramowanie. Jak mówi Cezary Przygodzki, doradca podatkowy w kancelarii Salans, obowiązek ten dotyczy podatników, którzy składali e-PIT w poprzednim roku i którzy zainstalowali na komputerach aplikację desktopową udostępnianą przez Ministerstwo Finansów. Nowi użytkownicy systemu, którzy będą składali zeznania przez internet po raz pierwszy, muszą jedynie pobrać aplikację ze strony www.e-deklaracje.gov.pl i ją zainstalować.

Resort zwraca uwagę, że podczas aktualizacji aplikacji desktopowej (w przypadku osób, które mają zainstalowaną starszą wersję) może pojawić się komunikat: „Tej aplikacji nie można zainstalować z powodu niepoprawnie skonfigurowanego instalatora...”. Ministerstwo wyjaśnia, że problem spowodowany jest wygaśnięciem certyfikatu, który był użyty do podpisania aplikacji w ubiegłorocznych wersjach do 2.0.3 (włącznie). Wersja 2.0.4 łączyła bieżący certyfikat z poprzednim, a najnowsza wersja 3.0.1 ma już tylko bieżący certyfikat. W efekcie – jak informuje resort – podatnicy mają dwa wyjścia. Po pierwsze, mogą usunąć aplikację w wersji 2.0.3 i starszej, a następnie zainstalować aktualną. Po drugie, najnowszą wersję można zainstalować ręcznie.

Spowoduje to podniesienie wersji aplikacji do 2.0.4, a następnie nie będzie problemów z aktualizacją automatyczną do wersji najnowszej.

Jak dodaje MF, bez względu na to, którą metodę wybierze podatnik, dane, które były zapisane w poprzedniej wersji, pozostaną na dysku komputera. Resort zaleca, aby zrobić kopię bezpieczeństwa danych (należy wybrać funkcję ustawienia aplikacji, a następnie „eksportuj plik z danymi”).

Jak przyznaje Cezary Przygodzki, system e-PIT cały czas się zmienia i zwiększa swoją funkcjonalność, choć niekiedy, z uwagi na rozwój systemu, podatnicy mogą napotykać trudności.

– Problem z aktualizacją aplikacji nie powinien być utrudnieniem do przesyłania e-PIT-ów. W praktyce często musimy aktualizować różne aplikacje, aby korzystać z nowych funkcji czy usuwać błędy. Dobrze, że resort go zidentyfikował oraz informuje podatników, jak go rozwiązać – twierdzi ekspert.

Zdaniem Cezarego Przygodzkiego widać duży postęp w pracach nad systemem do przesyłania zeznań rocznych przez internet. Jak przypomina, w rozliczeniach za 2010 r. wprowadzono kolejne ułatwienia. Przykładowo w uproszczony sposób wspólne e-zeznanie mogą składać małżonkowie.