Czy koszty do wykazania zależą od umowy

Podatnik, który wyprowadza się na wieś, zamierza wynająć swoje mieszkanie w Warszawie. Nie wie jeszcze, jaką formę opodatkowania wybrać. Czy rozliczanie kosztów uzyskania przychodów będzie zależało od umowy między wynajmującym a najemcą?

Czy można odliczyć odsetki od kredytu

Podatniczka wynajmuje mieszkanie kupione na kredyt. Czy uzyskany z najmu przychód może pomniejszyć o zapłacone odsetki kredytowe?

Czy wydatki muszą być faktycznie poniesione

Podatnik wynajmuje mieszkanie. Czy wydatki, które w ramach rozliczaniu najmu chciałby zaliczyć do kosztów podatkowych, muszą być faktycznie poniesione?

Czy przy najmie możliwa jest amortyzacja

Wynajmujący ponosi wydatki na wyposażenie wynajmowanej nieruchomości. Czy może korzystać z amortyzacji?

Czy podatnik sam oblicza wysokość ryczałtu

Podatnik ma zamiar wynająć w 2011 roku mieszkanie. Będzie je wynajmował od początku roku. Zgodnie z umową co miesiąc otrzyma z tytułu najmu przychód w wysokości 2 tys. zł. Czy podatnik musi sam obliczyć ryczałt?

Czy ważny jest moment zapłaty za najem

Podatnik wynajął mieszkanie i jako formę opodatkowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów wybrał ryczałt. Czynsz ustalony został na 800 zł. Ustalono też, że czynsz płatny będzie do 15. każdego miesiąca. Najemca nie zapłacił jednak czynszu za pierwsze dwa miesiące najmu w terminie. Czynsz za lipiec i sierpień uregulował dopiero 15 września, płacąc za dwa zaległe miesiące oraz wrzesień. Czy przy opłacaniu ryczałtu ważny jest moment otrzymania przychodu?

Czy najem wykazuje się w zeznaniu rocznym

Podatniczka od września będzie wynajmować swój dom. Rozliczeń będzie dokonywać na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy będzie musiała składać zeznanie roczne, wykazując przychody z najmu?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie koszty uwzględnia się przy rozliczeniu najmu.