Okres wakacji to dla inspektorów kontroli skarbowej czas wzmożonej pracy. Urzędnicy już od 15 czerwca prowadzą i planują kolejne akcje kontrolne punktów handlowych, usługowych, gastronomicznych oraz rozrywkowych w miejscowościach turystycznych. Działalność sezonowa przestanie być atrakcyjna dla fiskusa z końcem sezonu, czyli na początku września – wynika z sondy „DGP” przeprowadzonej w urzędach kontroli skarbowej (dalej: UKS).

Zainteresowanie inspektorów

Urzędy kontroli skarbowej na bieżąco prowadzą działania kontrolne. Okres lata to powód do podjęcia dodatkowych czynności. Mariola Grabowska z UKS w Łodzi wskazuje, że inspektorzy pojawią się w miejscowościach letniskowych, na imprezach plenerowych i targowiskach, gdzie w okresie letnim przybywa punktów sprzedaży.

– Czynnościami obserwacyjno-sprawdzającymi objęte zostaną ponadto stacje paliw, busy obsługujące lokalny transport oraz lokale gastronomiczno-rozrywkowe – dodaje Mariola Grabowska.

Z kolei Anna Baran z UKS w Zielonej Górze wyjaśnia, że dużą grupę podatników objętą kontrolami stanowią przedsiębiorcy prowadzący okolicznościowe stoiska handlowe organizowane w miejscach wypoczynku czy podczas imprez regionalnych. Mirosława Torenc z UKS w Olsztynie dodaje, że pracownicy UKS będą wszędzie, gdzie coś się dzieje, dlatego monitorowane będą punkty handlowe towarzyszące odbywającym się cyklicznie imprezom, takim jak np. bitwa pod Grunwaldem czy Piknik Country. Z informacji Izabeli Głowackiej z UKS w Białymstoku wynika, że inspektorzy będą m.in. w miejscach sportów wodnych, takich jak baseny, aquaparki oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

– Kontrole będą prowadzone przede wszystkim w zakresie prawidłowości ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych – tłumaczy Janusz Kozłowski z UKS we Wrocławiu. A Marek Kostyła z UKS w Lublinie do tej listy spraw do skontrolowania dorzuca samo posiadanie kas oraz wydawanie paragonów.

– Kontrola obejmować będzie m.in. sprawdzenie, czy podatnicy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą – stwierdza Wojciech Lewandowski z UKS w Krakowie.

Jednocześnie wskazuje, że kontrole prowadzone będą w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskowych Małopolski, jak np. Zakopane, Krynica, Muszyna, Szczawnica, Piwniczna, Bukowina czy Białka Tatrzańska.