Przy sprzedaży lub nieodpłatnym przekazaniu rzeczy czy praw majątkowych podatnik, określając podstawę opodatkowania, powinien kierować się regułami rynkowymi. W przeciwnym razie fiskus sam dokona oszacowania.
Przepisy pozwalające organom podatkowym na oszacowanie wartości rynkowej rzeczy oraz praw majątkowych zawierają trzy ustawy: o podatkach dochodowych, o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz o podatku od spadku i darowizn. Korzystając z tych aktów prawnych, fiskus może określić cenę zarówno nieruchomości, rzeczy ruchomych (np. środki transportu), jak i papierów wartościowych czy udziałów w spółkach.

Czynność sprzedaży

Przepisy ustawy o PCC określają, że dla czynności sprzedaży podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Czynności cywilnoprawne nie podlegają PCC, jeśli przynajmniej jednak strona transakcji jest podatnikiem VAT.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:
Jak urząd ustali wartość udziałów
Jak wycenić specyficzne dobra
Jak ustalić wartość nieruchomości

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Szacowanie podstawy opodatkowania: Kiedy fiskus określi wartość rzeczy.