W piątek mija termin rozliczeń z podatku dochodowego. Osoby, które dotychczas nie złożyły zeznania, mogą je jeszcze wysłać pocztą, przez internet albo zanieść do urzędu skarbowego. Aby ułatwić rozliczenia większość urzędów w piątek będzie otwarta dłużej.

Zgodnie z ustawą o PIT, termin rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych mija 30 kwietnia o północy. Podatnicy mogą wybrać jedną z trzech form złożenia zeznania: wysłać je przez internet, pocztą albo osobiście zanieść do urzędu skarbowego.

W ostatnim dniu rozliczeń podatkowych godziny pracy przedłuża większość urzędów skarbowych w całym kraju. "Decyzję w tej sprawie podejmują indywidualnie naczelnicy poszczególnych urzędów. Informacji w tej sprawie należy zatem szukać na stronach internetowych swoich urzędów" - poinformowała Kobos.

"Nie ustalaliśmy jednej godziny, do której mają pracować w piątek urzędnicy skarbowi, bo to naczelnicy poszczególnych urzędów wiedzą najlepiej, w jakich terminach rozliczają się ich podatnicy. Jedni są bardziej opieszali, inni składają PIT-y wcześniej. Nie ma więc powodu, by wszystkie urzędy pracowały tak samo długo" - wyjaśniła Kobos.

Jak sprawdziła PAP, większość urzędów wydłuża w piątek pracę do godz. 18. Jest tak np. w Bielsku Białej, Białymstoku, Krakowie, Siedlcach, Suwałkach, Częstochowie, Wyszkowie, Pruszkowie, Warszawie. Ale np. w Grajewie w woj. podlaskim urząd skarbowy będzie pracował 30 kwietnia do godz. 20, a w Żaganiu do godz. 17.

Aby ułatwić podatnikom rozliczenie PIT-u w ostatniej chwili, w nocy z piątku na sobotę całodobowe placówki pocztowe będą miały większą obsadę. Znajdują się one w każdym większym mieście; w Warszawie jest to np. Poczta Główna czy Urząd Pocztowy nr 4 na Pradze.

To oferta dla osób, które nie zdążą wysłać PIT w godzinach pracy swojej placówki. "Na stronie www.poczta-polska.pl można sprawdzić godziny pracy poszczególnych placówek pocztowych w całym kraju" - powiedział PAP rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Wysyłając PIT pocztą trzeba pamiętać, by zrobić to listem poleconym i wziąć tzw. zwrotne potwierdzenie odbioru, gdzie znajduje się m.in. stempel z datą. Należy je przechowywać na wszelki wypadek, gdyby np. rozliczenie nie dotarło do urzędu skarbowego.Drogą internetową zeznanie można przesłać do północy 30 kwietnia. Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos, "przy rozliczeniach internetowych termin jest zachowany, jeżeli na urzędowym potwierdzeniu odbioru zeznania podatkowego, tzw. UPO, widnieje data 30 kwietnia".

"Może być nawet tak, że podatnik wyśle poprawne rozliczenie PIT-u 30 kwietnia i otrzyma z systemu informatycznego resortu finansów komunikat z numerem 200 - potwierdzający poprawność zeznania - UPO może odebrać i wydrukować sobie nawet np. 13 czy 20 maja" - powiedziała Kobos.

Rzeczniczka resortu przestrzegła jednak przed wysyłaniem PIT-u w ostatniej chwili. "Jeżeli ktoś zdecyduje się wysłać go przez internet tuż przed północą i popełni błąd, to system zeznania nie przyjmie. W takim wypadku można nie zdążyć poprawić rozliczenia do północy 30 kwietnia, termin zostanie przekroczony" - dodała.

W rozliczeniach za 2009 r. po raz pierwszy należy zastosować dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) płacą osoby, których roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł. Przy wyższych dochodach podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatnicy mogą skorzystać z ulg: na dzieci, na internet, na darowizny, z tzw. ulgi odsetkowej. Ulga na dzieci, czyli tzw. prorodzinna wynosi 1112,4 zł rocznie. Na internet można odpisać sobie maksymalnie 760 zł rocznie. Ulga na darowizny dla organizacji pożytku publicznego nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu podatnika. Natomiast ulga związana z darowizną na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - 10 proc. Tzw. ulga odsetkowa wiąże się z kredytem zaciągniętym w latach 2002-2006 na zakup własnego mieszkania lub domu.

Każdy składający zeznanie może też wskazać w PIT organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby przekazać 1 proc. swojego podatku. Lista takich organizacji jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa pracy.