Przedsiębiorca, który kupił program do analizy kursów giełdowych, może zaliczyć go do kosztów firmowych, jeśli transakcje giełdowe wpłynęły na przychody firmy.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, jeśli nie zostały bezpośrednio wyłączone z tych kosztów w art. 23 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Zdaniem Marty Ignasiak, doradcy podatkowego w kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, zakup oprogramowania do analizy kursów instrumentów finansowych można wiązać z przychodami uzyskiwanymi z obrotu instrumentami finansowymi.
W przypadku jednak osób fizycznych przychody z odpłatnego zbycia instrumentów finansowych najczęściej uznawane są za przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane 19-proc. stawką, odrębnie od przychodów z działalności gospodarczej.
Jak tłumaczy Marta Ignasiak, podatnik mógłby ująć w zeznaniu PIT-38 koszty oprogramowania służącego wyłącznie do analizy kursów instrumentów finansowych. Istotne jest jednak, by oprogramowanie to nie mogło służyć do innych celów, jak np. arkusz kalkulacyjny.



Tak bowiem kwalifikują takie wydatki organy podatkowe. Według interpretacji Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z 25 stycznia 2007 r. (nr PD-1/415-2/07) zakup notebooka, opłata za stałe łącze internetowe czy zakup wielofunkcyjnego telefonu PDA nie będzie kosztem odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, z uwagi na szerokie zastosowanie tych wyrobów i braku jednoznacznego powiązania z konkretnym przychodem.
Inną kwestią, o którą także spierają się podatnicy z fiskusem, jest zaliczenie wydatku na zakup oprogramowania do analizy kursów giełdowych, do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Podatnik może tak zrobić, i nie rozliczać przychodów z instrumentów finansowych w PIT-38, jeśli odpłatne zbycie lub realizacja praw z instrumentu następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
W orzecznictwie przyjmuje się, że wykonywanie działalności gospodarczej obejmuje również czynności organizatorskie i zabezpieczające przychód przedsiębiorcy, w tym także obrót instrumentami finansowymi
(wyrok WSA we Wrocławiu z 24 lutego 2010 r., I SA/Wr 1424/09).