W ostatnim czasie organy podatkowe wydają dużo interpretacji podatkowych dotyczących kosztów. Najnowsze z nich dotyczą przede wszystkim wydatków na spotkania z kontrahentami oraz rozliczania diet z tytułu odbywania podróży służbowych przez podatników świadczących usługi transportowe.

Kolacja z kontrahentem

Zapraszając kontrahenta na spotkanie do restauracji, firma ponosi koszt posiłku (np. lunchu, obiadu czy kolacji). Regułą jest zamawianie posiłków z menu oferowanego przez restaurację. Przedsiębiorcy podkreślają, że spotkania nie mają charakteru szczególnie uroczystego, wytwornego czy okazałego, ich celem nie jest okazanie przepychu czy imponowania kontrahentom wystawnością, lecz omówienie bieżących spraw biznesowych na neutralnym gruncie. Wydatki dotyczące spotkań z kontrahentami są dokumentowane rachunkami lub fakturami VAT wystawionymi na firmę oraz opisywane przez przedstawicieli spółki w sposób umożliwiający ustalenie kontrahenta (partnera biznesowego) oraz celu spotkania.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak prawidłowo rozliczać koszty uzyskania przychodów.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Ważnych definicji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

Rozliczania diet kierowców

Rozliczania kosztów

Wydatków na bilety lotnicze i hotele

Sprawdź odpowiedź na pytanie:

Czy wydatki na naukę można zaliczyć do kosztów firmy