Podatnicy nie spieszą się ze złożeniem deklaracji. Do końca rozliczeń PIT za 2009 rok zostały dwa tygodnie. Dotychczas, w zależności od regionu kraju, do urzędów skarbowych wpłynęło od 40 do 70 proc. deklaracji. To albo podobnie, albo o kilka procent więcej niż w latach ubiegłych – wynika z sondy DGP przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Nie warto zwlekać

Liczba składanych PIT za 2009 rok jest różna w poszczególnych urzędach skarbowych. W woj. kujawsko-pomorskim PIT złożyło 69 proc. podatników, w woj. małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, łódzkim i śląskim po 60 proc., w warmińsko-mazurskim 67 proc., w woj. mazowieckim – 50 proc., w woj. lubuskim – 63 proc., w woj. lubelskim – 70 proc., w woj. dolnośląskim – 40 proc.

Z informacji Moniki Sali-Szczypińskiej z Izby Skarbowej w Krakowie wynika, że podatnicy złożyli o ok. 2–3 proc. więcej zeznań w porównaniu z tymi, które wpłynęły w ubiegłym roku (w porównywalnym czasie). Podobnie jest w innych urzędach.

Z kolei Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zachęca do wcześniejszego złożenia zeznania. W ten sposób podatnicy szybciej odzyskają zwrot nadpłaty i unikną kolejek w urzędach.