Elektronicznie najchętniej rozliczają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi
Podatnicy nie spieszą się ze złożeniem deklaracji. Do końca rozliczeń PIT za 2009 rok zostały dwa tygodnie. Dotychczas, w zależności od regionu kraju, do urzędów skarbowych wpłynęło od 40 do 70 proc. deklaracji. To albo podobnie, albo o kilka procent więcej niż w latach ubiegłych – wynika z sondy DGP przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Nie warto zwlekać

Liczba składanych PIT za 2009 rok jest różna w poszczególnych urzędach skarbowych. W woj. kujawsko-pomorskim PIT złożyło 69 proc. podatników, w woj. małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, łódzkim i śląskim po 60 proc., w warmińsko-mazurskim 67 proc., w woj. mazowieckim – 50 proc., w woj. lubuskim – 63 proc., w woj. lubelskim – 70 proc., w woj. dolnośląskim – 40 proc.
Z informacji Moniki Sali-Szczypińskiej z Izby Skarbowej w Krakowie wynika, że podatnicy złożyli o ok. 2–3 proc. więcej zeznań w porównaniu z tymi, które wpłynęły w ubiegłym roku (w porównywalnym czasie). Podobnie jest w innych urzędach.
Z kolei Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zachęca do wcześniejszego złożenia zeznania. W ten sposób podatnicy szybciej odzyskają zwrot nadpłaty i unikną kolejek w urzędach.Bez kolejek

Pracownicy skarbowi nie spodziewają się kolejek w urzędach w ostatnich dniach kwietnia, choć z pewnością będzie większy ruch niż zwykle. Według Agnieszki Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi należy liczyć się z tym, że składanie zeznania w ostatniej chwili wydłuży czas oczekiwania na weryfikację formalną zeznania.
Natomiast Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie przypomina, że zeznanie będzie można złożyć w swoim urzędzie również do godz. 13.00 w dniu otwartym 24 kwietnia. Ponadto urzędy wydłużą godziny pracy w ostatnim tygodniu kwietnia. Wiele z nich będzie otwartych do godz. 18.00.
Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze wskazuje, że urzędnicy w całej Polsce starają się ułatwiać życie podatnikom. Organizują m.in. dodatkowe punkty przyjmowania zeznań lub szkolenia.

Popularny e-PIT

Podatnicy coraz częściej decydują się na wysłanie zeznania do urzędu drogą elektroniczną. Najchętniej elektronicznie rozliczają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi. Zeznania przez internet złożyło tam odpowiednio: 12 535, 5464 i 4508 podatników.
– Podatnicy mogą wysłać swoje zeznanie za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie. Zachęcamy jednak do skorzystania z nowych możliwości, czyli wysłania zeznań za pośrednictwem internetu – mówi Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.
Urzędnicy są zgodni: wysłanie PIT przez internet nie jest jeszcze najpopularniejszym sposobem na roczne rozliczenie, ale wzmożone akcje informacyjne mają to zmienić.