Podatnicy przesłali już za pomocą systemu e-deklaracje 13 tys. 852 elektronicznych PIT-ów - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Magdalena Kobos.

Zgodnie z informacjami z MF największą liczbę e-deklaracji stanowią druki PIT-37, których wpłynęło 11 tys. 894. W systemie zarejestrowano też 1093 druków PIT-36, i 829 druków PIT-36L, 34 formularze PIT-38 i dwa PIT-39. Dla porównania w całym ubiegłym roku podatnicy wysłali przez internet 78 tys. 972 druki PIT-37, a w 2008 r. liczba elektronicznych PIT-37 wyniosła 89.

Magdalena Kobos zastrzegła w rozmowie z PAP, że dane dotyczą wtorku rano, a elektroniczne deklaracje cały czas wpływają. Dodała, że napływu większej liczby rozliczeń należy się spodziewać od marca. Do końca lutego pracodawcy mają bowiem czas na przesłanie swoim pracownikom informacji PIT-11, na podstawie których ci ostatni rozliczają się z urzędami skarbowymi.

System składania e-deklaracji bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego ruszył w kwietniu 2009 r., po wejściu w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz rozporządzenia ministra finansów do niej. Zniosły one obowiązek używania kwalifikowanego e-podpisu w rozliczeniu z fiskusem. Konieczność zakupu takiego podpisu była wskazywana jako główna przyczyna małej popularności rozliczeń elektronicznych.

Podatnicy wysłali 78 tys. 972 elektroniczne deklaracje podatkowe, w tym 77 tys. 470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W ubiegłym roku przez internet, bez kwalifikowanego podpisu, można było złożyć jedynie PIT-37 (dla osób osiągających dochody np. z umowy o pracę) i załączniki do tego formularza. Z danych MF wynika, że podatnicy wysłali 78 tys. 972 elektroniczne deklaracje podatkowe, w tym 77 tys. 470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W 2010 r. w ten sposób można składać nie tylko PIT-37. Do listy e-deklaracji dołączył PIT-36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla opłacających 19 proc. podatek liniowy), PIT-38 (rozliczenie podatku od zysków kapitałowych np. dochodu z giełdy), PIT-39 (przy dochodach ze sprzedaży nieruchomości).

Resort informuje, że interaktywny formularz, za pomocą którego będzie można wypełnić i wysłać zeznania roczne, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl Na stronie tej umieszczona jest też szczegółowa instrukcja, jak to zrobić. Pomoc Techniczna systemu e-deklaracje działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17. Podatnicy mogą dzwonić na numer telefonu (22) 694 49 74 lub pisać na adres info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl

Magdalena Kobos przypomniała, że w tegorocznym rozliczeniu po raz pierwszy należy zastosować dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc., które zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) zapłacimy od dochodów, które nie przekroczyły 85 528 tys. zł. Jeżeli dochody były wyższe od tej kwoty to podatek wyniesie 14 tys. 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 tys. zł.

"Zakres przysługujących podatnikom ulg nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem"

W rozliczeniu za 2009 r. podatek dochodowy będzie można zmniejszyć o wydatki na utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny.

"Zakres przysługujących podatnikom ulg nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem. W rozliczeniu ulgi na dzieci należy jednak przyjąć rozliczenie miesięczne, a nie roczne" - zwróciła uwagę rzeczniczka MF.

Deklaracje podatkową trzeba złożyć do końca kwietnia. Wcześniejsze złożenie deklaracji nie oznacza jednak, że w tym samym czasie należy zapłacić podatek. Termin na to mamy także do końca kwietnia. W przypadku osób, które liczą na zwrot podatku, wcześniejsze rozliczenie oznacza, że szybciej otrzymają pieniądze - wcześniej bowiem zacznie biec termin do zwrotu nadpłaty. Zgodnie z przepisami podatnicy, którzy wykażą nadpłatę podatku, powinni otrzymać pieniądze w ciągu trzech miesięcy od rozliczenia.