Ulgę na dziecko można odliczyć za każdy miesiąc wykonywania władzy rodzicielskiej, sprawowania opieki prawnej lub pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Ulgę stosują również rodzice utrzymujący pełnoletnie dzieci.
Rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za ubiegły rok, po raz kolejny można skorzystać z odliczanej od podatku ulgi prorodzinnej. Zmieniła się jednak kwota odliczenia oraz zasady odliczania ulgi. Dlatego, aby prawidłowo skorzystać z preferencji, wypełniając roczny PIT, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Ile można odliczyć

Przede wszystkim w rozliczeniach za 2009 rok zastosowanie ma nowa kwota ulgi. Wysokość ulgi prorodzinnej co roku ulegała zmianie ze względu na powiązanie jej z wysokością kwoty zmniejszającej podatek. W zeznaniu rocznym wypełnianym w tym roku ulga prorodzinna wynosi 1112,04 zł. Jednak taką kwotę odliczą wyłącznie ci podatnicy, którzy w 2009 roku sprawowali pieczę nad dzieckiem przez cały rok podatkowy. I tak np. urodzenie dziecka w styczniu 2009 r. daje prawo do ulgi za cały rok, gdyż za miesiąc narodzin przysługuje pełna miesięczna kwota ulgi. Duża część podatników odliczy w swoim zeznaniu podatkowym mniejszą kwotę ulgi. Wynika to ze zmiany mechanizmu obliczania wysokości ulgi – obecnie nalicza się ją w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym podatnik spełniał wymogi warunkujące skorzystanie z preferencji.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Opiekunów i rodziców zastępczych

Ulgi na dorosłe dzieci

Ulgi w zeznaniu

Dokumentowania odliczeń

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak na nowych zasadach skorzystać z ulgi na dziecko.