Podatnicy, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność lub utrzymują osobę niepełnosprawną, mogą swój dochód w rocznym zeznaniu podatkowym pomniejszyć o wydatki rehabilitacyjne. Niektóre wydatki można odliczyć w całości, inne w granicach limitu.

Czy koszty operacji pomniejszą dochód

Podatniczka jest matką niepełnosprawnego dziecka. Ze względu na to, że leczenie rehabilitacyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, podatniczka – za radą lekarzy – zdecydowała leczyć córkę operacyjnie. Interwencja chirurgów polegała na stałej stabilizacji kręgosłupa za pomocą tytanowych implantów. Podatniczka zmuszona była wykonać operację prywatnie. Czy koszty związane z operacją może odliczyć od dochodu?

Czy zakup samochodu uwzględnić w PIT

W 2009 roku podatniczka kupiła samochód osobowy, aby móc dowozić na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne swoją niepełnosprawną córkę. Czy może zakup auta uwzględnić w zeznaniu PIT za ubiegły rok?

Czy można odliczyć wydatki na basen

Podatnik, będąc osobą niepełnosprawną, postanowił – zgodnie z zaleceniem lekarza – uczestniczyć w zajęciach pływania na prywatnym basenie oraz w fitness klubie. Czy może koszty karnetów na te zajęcia odliczyć od dochodu?

Czy każdy wydatek można odliczyć

Podatniczka ma orzeczoną I grupę inwalidztwa. Otrzymała skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy na rehabilitację. Zajęcia te są płatne. W płaconym co miesiąc rachunku wyszczególnione są pozycje: rehabilitacja społeczna i usługi wspomagające, wyżywienie (śniadania), terapia zajęciowa oraz koszty ogólne (np. pobytu w ośrodku). Podatniczka dojeżdża również własnym autem na te zabiegi. Czy każdy z tych wydatków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób niepełnosprawni mogą skorzystać z odliczenia.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.