Podatnik, który nie ujawnił przed urzędem skarbowym wszystkich bądź części swoich dochodów, musi liczyć się z kosztownymi konsekwencjami. Od nieujawnionego dochodu trzeba zapłacić 75-proc. PIT. Mogą też zostać nałożone sankcje karne skarbowe.

Czy każdy dochód należy opodatkować

Podatnik, pomagając rodzinie, uzyskał z tego tytułu dochody w 2009 roku. Zdaniem podatnika takiego zarobku nie trzeba wykazywać przed fiskusem. Czy każdy dochód trzeba wykazać w zeznaniu?

Czy ustalone są dochody z innych źródeł

Podatniczka po śmierci męża otrzymała wypłatę z otwartego funduszu emerytalnego. Czy niewykazanie tego dochodu w rocznym PIT będzie uznane za zatajenie dochodu?

Czy przychody w walucie trzeba przeliczyć

Podatnik w trakcie postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów tłumaczył się, że trzy luksusowe samochody kupił za środki zarobione w Niemczech. Przyznał się, że za granicą zarobił 100 tys. euro. Czy takie dochody trzeba przeliczyć na złote?

Czy jest 75-proc. PIT

Organ podatkowy zakończył u podatnika kontrolę dotyczącą nieujawnionych źródeł przychodów. Urzędnicy wykazali, że podatnik ukrył przed fiskusem 215 tys. zł. Czy od tej kwoty podatnik będzie musiał zapłacić 75-proc. PIT?

Czy za ukrywanie dochodu podatnik poniesie sankcje

Podatniczka nie wykazała przed urzędem skarbowym połowy swoich rocznych zarobków. Czy przepisy przewidują sankcje za takie zachowanie?

Czy podanie fałszywych danych jest karane

Podatniczka złożyła deklarację za 2009 r. Jednak podała w niej nieprawdziwe informacje dotyczące uzyskanych dochodów. Zamiast wpisać kwotę 45 tys. zł, wpisała 35 tys. zł. Czy może zostać za to ukarana?

Czy urząd sprawdzi wydatki podatnika

W 2008 i 2009 roku podatnik kupił cztery mieszkania. Przed urzędem skarbowym wykazywał niewielkie dochody. Inwestycje w nieruchomości sfinansował częściowo z kredytów, a częściowo z oszczędności. Czy dla urzędu skarbowego ważne będzie, jakie wydatki poniósł podatnik?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie kary poniesie podatnik nieujawniający dochodów.

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.