Początkiem postępowania organu podatkowego w sprawie zatajenia dochodów mogą być większe zakupy podatnika. Chodzi np. o kupno samochodu, domu, jachtu. Urzędnicy będą sprawdzać, czy wydane przez podatnika pieniądze mają swoje odzwierciedlenie w składanych przez niego zeznaniach podatkowych.

Czy zawsze można ujawnić dochody

Podatniczka w zeznaniu za 2008 rok zapomniała uwzględnić dochody z kilku umów-zleceń. Urząd skarbowy nie prowadzi wobec niej postępowania w sprawie zatajenia przychodów. Czy podatniczka może złożyć korektę rozliczenia?

Czy za ukrywanie dochodów jest sankcja

Urząd skarbowy wykazał, że podatnik zataił 100 tys. zł przychodu. Czy podatnik będzie musiał zapłacić wyższy podatek od ujawnionych pieniędzy?

Czy urząd sprawdzi wysokość wydatków

Podatniczka w 2009 roku kupiła mieszkanie. Dostała wezwanie do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia, skąd wzięła pieniądze na tę inwestycję. Czy urząd skarbowy może zainteresować się wydatkami podatnika?

Czy każdą złotówkę trzeba rozliczyć

Podatnik rocznie zarabia ok. 1 tys. zł. Był przekonany, że takich sum nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym do opodatkowania, bo istnieje kwota wolna od podatku. Czy to prawda, że każdą zarobioną złotówkę trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym?

Czy urzędnik ustala wysokość dochodu

Podatnik nie potrafi w urzędzie skarbowym przedstawić dokumentów potwierdzających pochodzenie pieniędzy, za które nabył dom letniskowy w Juracie. Czy urząd skarbowy ustali nieujawnione przychody podatnika?

Czy analiza danych jest podstawą kontroli

Podatnik kupił trzy samochody. W składanych zeznaniach podatkowych wykazywał niewielkie przychody z prowadzonej firmy. Częściej nawet była to strata niż zysk. Czy urząd skarbowy przeprowadzi analizę w celu zbadania, czy podatnik zataił przychody?

Czy trzeba wskazać źródła dochodów

Urząd skarbowy wszczął wobec podatnika postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów. Czy podatnik może sfinansowanie zakupu luksusowego samochodu wytłumaczyć posiadaniem dochodów z innych źródeł?

Czy podatnik może przedstawić dowody

Podatniczka w 2010 roku zarobiła 80 tys. zł. Z pomocą rodziców kupiła mieszkanie za 300 tys. zł. Teraz urząd skarbowy pyta, skąd podatniczka wzięła pieniądze na kupno mieszkania. Czy trzeba mieć dowody potwierdzające pochodzenie pieniędzy?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy urząd skarbowy stwierdzi, że podatnik zataił dochody.