Podatki 2009: Mniej stawek, te same koszty i niższa ulga na dzieci

autor: Krystyna Górczak06.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 19.12.2008, 12:34

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w przyszłym roku wolna od podatku będzie dokładnie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (66)

  • B.K.(2009-02-28 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Do Edyty! Ja uważam,że ulga prorodzinna pani przysługuje za 8/12,ponieważ dziecko w 2008 r. nie osiągnęło dochodów większych niż 3091zł brutto.

    Odpowiedz
  • obserwator(2008-10-06 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    do betek: ale taka skalę i takie progi, w tym kwotę wolną i limit ulgi na dzieci wprowadził PiS,a nie PO. Ci ostatni nic w tym nie zmieniali. do barry kent: limit na 2009 r. jest niższy od tegoz 2008 roku o mniej więcej 5,25 %, a nie o jeden. Pora nauczyć się nie tylko czytać (a są z tym kłopociki oj są) ale i liczyć kolego bo straszne głupty wypisujesz na tym forum ;). A jeśli chodzi o wyniki prezesów, to jak firma miała 100 mln zysku, prezes wziął 10, a potem okazało się że to papierowe zyski, jak banków teraz, to też tyle powinien brać, a może jak się okaże że wszystkich robił w balona, to powinien oddać z odsetkami ;)

    Odpowiedz
  • M.Pikuś(2008-10-09 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Przy okazji...moze warto jeszcze raz wrócić do ulg podatkowych np;
    -na naukę;jesli ponad 70% studentów płaci czesne,to przy przyjaznej regulacji podatkowej zachęcić warto by cheć do nauki wspomóc.A nie propagować,ze w RFN i SZKOCJI można się uczyć "gratis"
    -zdrowotną ;szczepionka przeciwko rakowi szyjki m.stoi 3*420 lub przeciwko zółtaczce3*100.To najprostsze przyklady na zapobieganie chorobie.Zachęta by "nie chorować"poparta odpowiednim odpisem w PIT da ,moim zdaniem, więcej niż 100 akcji propagandowych.
    -emerytalną;zachecic przyszłych emerytów,by wzieli przyszłe świadczenia we własne "ręce".Na dziś IKE wychodzi średnio,OFE bardziej dbają o własne plecy,ZUS szkoda gadać.
    Na opisanym tle ulga internetowa i zatrudnianie gosposi wygladaja jakby "wzięte od Wolszczana"-z innej konstelacji.
    Takie są moje przemyślenia,czy to mały pikuś...niekoniecznie.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • ela(2008-10-08 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno się zlikwidować różnego rodzaju zasiłki.Ludzie nauczyli się ,że wszystko NALEŻY im się za DARMO i kombinują gdzie i co im się NALEŻY.Powinno się godnie zarabiać i zero zasiłków.Takie zasiłki to nic dobrego.Ludzie myślą,że wszystko im się należy za darmo.Tylko,że na to za darmo inni muszą ciężko harować.

    Odpowiedz
  • renia(2008-10-08 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    do rem: ALA MA RACJĘ, w 100%.
    Zasiłki daj, mieszkania daj a do pracy to nie, bo chorzy, zmęczeni...
    Płacimy wszyscy na takich nierobów. Tylko tych dzieci żal.

    Odpowiedz
  • rem(2008-10-07 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    do ali --poczekaj tobie tez moze sie cos w zyciu zakrecic a wowczas spojrzysz innymi oczyma na bzdety ktore wypisujesz ;wiesz czym czlowiek powinien sie roznic od zwierzat? odruchami spolecznymi , tym ze silniejszy daje zjesc slabemu , a ty tepa krowo gonisz za pieniadzem i swiata poza nim nie widzisz.
    FORTUNA KOLEM SIE TOCZY DROGA PANI !!!

    Odpowiedz
  • obserwator(2008-10-07 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    do 8 i 12: skala PIT nie wynika z ustawy budżetowej. Tylko z ustawy o PIT. Skala taka jaka ma obowiązywać w 2009 roku została wprowadzona do tej ustawy przez Zytę Gilowską, która i obniżyła stawki i zapropnowała próg między stawkami który ma obowiązywać w 2009 roku. Zaś niższa ulga na dzieci jest pochodną takiej a nie innej skali, a zatem też wprowadzona została przez Gilowską. Platformersi nic do tego nie mają, poza tym, że tego co zrobił PiS nie zmienili. czasem dobrze popatrzeć na fakty, a nie postrzegać świat przez pryzmat przekonań politycznych. Z faktami się nie dyskutuje, czy się lubi PiS czy PO.

    Odpowiedz
  • ala(2008-10-07 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do 13 za mało wymagamy od biednych.Pokazują kobietę, wianuszek dzieci,mąż chory,nie może oczywiście pracować,ale dzieci ma siłę płodzić.Narzekają jak to mało pieniędzy dostają od państwa.Kobieta nie pracuje,bo zajmuje się produkcją dzieci i pilnowaniem już żyjących.Dzieci uczy się postawy roszczeniowej,mają dać bo się należy.Doskonale wiedzą kto i ile ma im dać,ale gdzie zarobić ,to już niekoniecznie.Mama do szkoły miała pod górkę, 1 dziecko w wieku 16 lat itd.

    Odpowiedz
  • rem(2008-10-06 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    niech dalej tak robia a bedziemy mieli nastepna fale masowej emigracji i nie jest wazne jaka frakcja to robi ; to sa tzw "elity rzadzace " i jak widac przez ostatnie 19 lat wszyscy graja do jednej bramki ,wczesnie tez tak samo grali ,tylko bramka byla inna .
    jezeli poczytamy troszeczke historie polski to stwierdzimy ze tak naprawde nic sie u nas w kwestii rzadzenia nie zmienia .
    jestesmy skazani na glupote "elit "

    Odpowiedz
  • do 10(2008-10-06 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    >Wcale najbiedniejsi nie będą dopłacać, po co wypisywać takie rzeczy.Jak dopłacać?

    A skad to wiesz? A nie wiesz o tym, ze zabierajac , okradajac emerytow z wczesniejszych emrytur, chca zatkac dziure 3mld.zl, spowodawana zniesieniem podatku dla krezusow?? Wypisujesz glupoty, wprowadzajac ludzi w blad. Nie nazywaj ludzi okadzionych nieudacznikami!! Gdzie sa pieniadze z OFE 50mld.zl?? kto wzial te pieniadze w swoje rece??

    >A dlaczego sa tacy biedni?

    bo sa okradani przez zlodzieji dzisiaj rzadzacych PO (UW), przez reforme zlodziejska Balcerwoiwcza, ktory powierzyl pieniadze nasze hochsztaplerom!!!

    Odpowiedz
  • do 6(2008-10-06 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    >ale taka skalę i takie progi, w tym kwotę wolną i limit ulgi na dzieci wprowadził PiS,a nie PO. Ci ostatni nic w tym nie zmieniali.

    Napewno???

    A kto opracowywal budzet na na 2009 rok? czyjego autorstwa jest budzet na 2009r. Kto jest obecnie min.finansow? tez ktos z Pis? Nie pisz glupot!!!
    PiS zniosl podatek dla bogaczy, co spowodowalo 8 mld.straty w budzecie?? Gdzie tak wyczytales???Czy krezsusi sobie zniesli z PO?? Kto w tym roku obnizyl ulge na dzieci?? tez nie wiesz?, to poczytaj wiecej, tylko nie sciagi pijarowskie. Jak PO chcialo odebrac w tamtym roku z budzetu PiS, podwyzki dla sedziow , to debrali, jak chceili zmniejszyc budzet prezydentowi to zmniejszyli itd...w tamtym roku sie dalo zmienic, a w tym roku robia propagande , ze to PiS tak ustalil, to dla naiwniakow wierzacych w cuda irlandzkie, gdzie obecnie jest kryzys!!!
    Brak myslenia powoduje zanik komorek..:/

    Odpowiedz
  • iwa(2008-10-06 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Alu to nie tak,że bogaci biorą w swoje ręce los.Jeśli w zakładzie są pracownicy i wkładaja ogromny wysiłek w swoją prace i oni są odpowiedzialni za ten "wypracowany zysk" to chyba tez proporcjonalnie powinni mieć w nim udział jak to mówisz.Mamy rzesze prezesów rad nadzorczych i to oni zabieraja ogromne pieniadze a dla reszty niestety nie starcza i taka jest obecnie sytuacjaże kadry wyższe żyją ponad stan a szara masa bardzo skromni.Bądźmy bardziej obiektywni.

    Odpowiedz
  • Ala(2008-10-06 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wcale najbiedniejsi nie będą dopłacać, po co wypisywać takie rzeczy.Jak dopłacać?To najbiedniejszymn opieka dopłaca.A dlaczego sa tacy biedni?Moiże niech wezną sprawy w swoje ręce, a nie tylko narzekać.Roszczeniowe podejście do życia. Premiujemy nieudaczników, a robimy nagonkę na bogatych , którym się chce wziąśc swój los w swoje ręce.

    Odpowiedz
  • betek(2008-10-06 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do obserwatora. Przeczytaj dzisiejsze wiadomosci. PO planuje zatrzymanie progów, a przecież ze względu na nie małą infalcje powinny sie podnieść. Czyli faktycznie jest obniżenie. Podobnie PO planuje obnizenie ulgi na dzieci, co wynika z dzisiejszego artykułu. Nowe plany mają przynieść ulgi najbogatszym, a sfinansować jemają najbiedniejsi, to normalne...Mówisz, że Po nic w tym nie zmieniało. Bo jeszcze nie miało okazji. Właśnie mają - pierwszą, i od razu chcą z niej skorzystać. Długi z kampanii trzeba spłacać.

    Odpowiedz
  • marek kutarba(2008-10-06 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Odp do Bogumił
    3091 zł przemnożone przez 18 proc. daje 556,38 zł. odejmujemy 556,02 zł i wychodzi nam 36 gr. Trzeba zaokraglić do złotego czyli otrzymujemy 0. To najwyższa kwota przy której otrzymujemy zerowy podatek. 3092 zł przemnożone przez 18 proc. daje 556,56 zł, a po odjęciu 556,02 zostaje 54 gr, co po zaokrągleniu do złotego daje 1 zł podtaku. Stąd mimo wszystko 3091 zł. Pana wyliczenia nie biorą pod uwagę zasad zaokrąglania podatków (do pełnego złotego), stąd wynik inny niż w artykule. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Bogumił(2008-10-06 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna wynosi 3089,00 zł, a nie 3091,00 zł, bo jak podzielę 556,02 zł (kwota zmniejszająca podatek) przez 18% to nie chce mi wyjść nic innego.

    Odpowiedz
  • KM(2008-11-03 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ręce precz od moich pieniędzy. Jak mi zabierali 40% moich zarobków to nikt mnie nie żałował, ale jak chcą równo z innymi 18% to nagle złodziejem jestem i biednym zabieram. I tak więcej oddam od tego co mniej zarabia, ale nie! to za mało! - powinienem utrzymywać darmozjadów. Patrzcie na swoje pieniądze, a nie innym do portfeli tylko zaglądacie. Ciężko pracuję od rana do późnego wieczora po to, żeby swoją rodzinę utrzymać, a nie sąsiada, któremu robić się nie chce.

    Odpowiedz
  • betek(2008-10-06 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    PO w sposób oczywisty działa na bogatych. Utrzymana kwota wolna eliminuje obniżenie podatku o jeden procent. Kwota wolna bardziej premiuje biedniejszych. Tak więc to oni sfinansują obniżenie podatku i likwidację najwyżzszego oprocentowania dla najbogatszych. I jeszcze dzieci to sfinansują. To było jasne od początku i tak pewne, jak to, że słońce wschodzi na wschodzie. No bo zastanówmy się - budżet to garnek, do którego trzeba zebrać i włożyć. Skoro bogaci mają włożyć mniej, to kto ma włożyć więcej?

    Odpowiedz
  • do barry(2008-10-06 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    a czy pracowników jest proporcjonalna jak się wyraziłeś do osiągów firmy.??

    Odpowiedz
  • Barry Kent(2008-10-06 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie niższe ulgi na dzieci? Skoro niższy jest podatek (z 19% na 18%) to odpowiednio ulga na dzieci o 1% zmalała. I tyle. Wielka sensacja -> wrzućmy to do tytułu artykułu. Do: 1, głupoty waść opowiadasz. Pensja prezesa powinna być wprost proporcjonalna do osiągów firmy. Jeśli firma przynosi 100 mln zysku, to prezes powinien mieć i milion zł pensji rocznej.

    Odpowiedz