Płatnicy, którzy pobierali w 2009 roku zaliczki na podatek, muszą wypełnić PIT-4R. Na złożenie tej deklaracji za ubiegły rok jest czas do 1 lutego 2010 r. Za niezłożenie PIT-4R płatnik może być ukarany jak za wykroczenie skarbowe.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, np. pracodawcy, od 2007 roku nie muszą składać miesięcznych deklaracji podatkowych, wskazując w nich wysokość pobranych i wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Muszą natomiast składać roczną deklarację o zaliczkach – PIT-4R. Właśnie zbliża się termin jej wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym. Ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 31 stycznia roku następnego, po roku, którego dotyczy rozliczenie. Jednak ze względu na fakt, że w 2010 roku 31 stycznia wypada w niedzielę, ostatnim dniem na złożenie PIT-4R jest 1 lutego 2010 r.

Dane w deklaracji

PIT-4R to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Jak stwierdza Radosław Piekarz, ekspert w Taxperience, do jej sporządzania i złożenia zobowiązani są płatnicy PIT (np. zakłady pracy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, organy rentowe, banki, a także osoby, które zawarły tzw. umowę aktywizacyjną, tj. zatrudniły pomoc domową).
– Pracodawca w PIT-4R musi wykazać obliczony i pobrany podatek w formie zaliczek miesięcznych od wszystkich wypłat należności dokonanych na poczet pracowników w ciągu całego poprzedniego roku kalendarzowego – podkreśla Radosław Piekarz.
Marek Kolibski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, dodaje, w miejsce zaś miesięcznych deklaracji wprowadzono deklarację PIT-4R, która jest składana raz za jeden rok.
– Deklaracja PIT-4R daje organowi podatkowemu jedyną informację dotyczącą wpłat, jakie w trakcie roku otrzymał od płatnika. Deklaracja ta może być następnie punktem odniesienia w razie ewentualnej kontroli rozliczeń jako płatnika prowadzonej przez urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej – argumentuje Marek Kolibski.



Praktyczne problemy

W praktyce problemy z wypełnieniem PIT-4R mogą się pojawić wtedy, gdy pobór zaliczek na podatek został ograniczony w ciągu roku. Według Małgorzaty Samborskiej, starszego menedżera w Grant Thornton Frąckowiak, ma to miejsce w sytuacji, gdy świadczenia w naturze lub inne nieodpłatne świadczenia (np. w związku z umorzeniem pożyczki) przysługują podatnikowi za okres dłuższy niż miesiąc, ale nie jest możliwe określenie, jaka część tych świadczeń przypada na jeden miesiąc, a doliczenie całej wartości w miesiącu ich uzyskania spowodowałoby niewspółmiernie wysoką zaliczkę w stosunku do wy- płaty pieniężnej. Wtedy na wniosek pracownika można ograniczyć wysokość zaliczki w miesiącu przekazania tego świadczenia i rozłożyć ją na kolejne miesiące. W takiej sytuacji w PIT-4R trzeba wpisać nie tylko zaliczki, których wysokość ograniczono, ale również zaliczki, które trzeba było pobrać już po tym ograniczeniu.
– Ponadto gdy pracodawca wypełnia zeznania roczne pracowników na druku PIT- 40 – w PIT-4R należy pokazać, jak pracodawca rozliczył pracownikowi roczny podatek za ubiegły rok – czy potrącał go z dochodu za marzec lub kwiecień, czy też zwracał mu nadwyżkę – podpowiada Małgorzata Samborska.
Dodaje też, że jeśli płatnik korzysta z prawa do pobierania wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego, musi je także wykazać w podziale na poszczególne miesiące. W podsumowaniu deklaracji należy wykazać zaliczki, które powinny być wpłacone do urzędu.
– Kwoty wpisywane do deklaracji PIT-4R powinny odzwierciedlać wysokość faktycznie pobranej przez płatnika zaliczki na podatek, nawet jeżeli zaliczkę wyliczono w sposób nieprawidłowy lub pobrano zaliczkę od dochodu, który jest wolny od opodatkowania. Jeśli później spostrzeżono taki błąd, nie ma potrzeby dokonywania korekty PIT-4R. Skoro płatnik pobrał i odprowadził zaliczkę, to nie może po roku dokonać korekty, z której będzie wynikało, że tego nie zrobiono – wyjaśnia Małgorzata Samborska.
Zdaniem naszej ekspert deklaracja PIT-4R ma kolosalne znaczenie praktyczne dla ściągalności zaliczek na podatek dochodowy pobieranych przez płatników. Na jej podstawie wystawiany jest tytuł wykonawczy, będący podstawą egzekucji.



Sankcje dla płatnika

Pojawia się jeszcze pytanie, co grozi płatnikowi za niezłożenie PIT-4R. Marek Kolibski odpowiada, że ustawodawca nie nakłada na płatników uciążliwych kar za niezłożenie w terminie PIT-4R. Płatnik podlega w takim przypadku karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
– Oczywiście czym innym jest czyn karalny w postaci niepobrania podatku od podatnika lub niewpłacenia podatku pobranego. W zależności od wysokości kwoty uszczuplenia należności publicznoprawnej może to być bądź przestępstwo skarbowe, bądź wykroczenie skarbowe, – mówi nasz rozmówca.
Z kolei Anna Gałązka, ekspert w Pricewaterhouse- Coopers, stwierdza, że w przypadku niezłożenia deklaracji w wymaganym terminie zastosowanie znajdzie instytucja czynnego żalu, polegająca na złożeniu deklaracji wraz z pismem wyjaśniającym powód niezłożenia deklaracji w obowiązującym terminie.
5 dni zostało do rozliczenia ryczałtu za 2009 rok
93 dni zostały do rozliczenia PIT za 2009 rok