Osoby, które chcą, aby PIT za 2009 rok rozliczył im profesjonalista: księgowa lub doradca podatkowy, muszą liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych.

Z sondy DGP wynika, że za podstawowe rozliczenie PIT za 2009 rok (bez odliczeń, jedno źródło przychodów) biurom księgowym trzeba zapłacić od 20 do 40 zł. Rozliczenie małżonków kosztuje ok. 100–150 zł. Najwięcej biura żądają za rozliczenia osób osiągających przychody z zagranicy – nawet 250 zł.

Jak wyjaśnia Arkadiusz Kwieciński z biura rachunkowego Arco, koszt sporządzenia PIT uzależniony jest od stopnia jego skomplikowania i liczby dokumentów będących podstawą jego wypełnienia.

– O ile za przygotowanie PIT-37 za osobę zatrudnioną w jednym miejscu pracy, niekorzystającą z odliczeń, cena usługi może być niska, nawet na poziomie 15–20 zł, o tyle już podatnicy chcący skorzystać np. z ulgi rehabilitacyjnej muszą się liczyć z nieco wyższym wydatkiem – mówi ekspert. Gdy rozliczenie obejmuje wiele źródeł przychodów, kilka ulg i sporządzane jest za oboje małżonków, koszt wypełnienia takiego zeznania może znacznie przekroczyć kwotę 100 zł.

Kiedy przy rocznym PIT skorzystać z usług specjalisty? Jak przekonuje Anna Markowicz-Mars, księgowa z Auxilium, im większy stopień skomplikowania rozliczenia, tym lepiej skorzystać z fachowej pomocy, bo – jak mówi Arkadiusz Kwieciński – pomoże to ustrzec się wielu pułapek. Z kolei Bożena Zybura, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że w przypadku powierzenia sporządzenia zeznania rocznego doradcy podatkowemu podatnik uzyskuje gwarancję prawidłowego rozliczenia. Ponadto klient może skorzystać również z usługi dostarczenia lub wysłania dokumentu do właściwego urzędu skarbowego.