Odpowiadał on na pytanie posłanek PO: Ewy Wolak i Izabeli Leszczyny, które pytały o plany wprowadzenia 22-proc. podatku VAT na takie usługi, jak kursy języków obcych.
Grabowski przypomniał, że sprawa dotyczy nie tylko szkół językowych, lecz wszystkich placówek prowadzących kursy i szkolenia na wolnym rynku, a nienależących do sfery oświaty publicznej. "Nie jest intencją naszą ani obecnego rządu, aby nagle opodatkowywać ten sektor, który rozwija się dobrze, jest potrzebny i wydaje się niezbędny, by spełniać te usługi i uzupełniać usługi prowadzone przez publiczną sferę" - zaznaczył. Dlatego - jak mówił Grabowski - wprowadzono możliwość zwolnienia z płacenia podatku VAT.
Poinformował także, że ministerstwo finansów planuje wprowadzenie 22-proc. podatku VAT od kursów dopiero od 1 stycznia 2011 r., tak więc firmy będą miały rok na przeprowadzenie formalności, aby uzyskać zwolnienie z podatku.
Komentarze (4)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze1. O akredytacje mogą ubiegać się tylko placówki kształcenia ustawicznego, czyli kształcenia dorosłych. Oznacza to, że kursy dla dzieci i młodzieży nie będą akredytowane i będą objęte VATem. Informację tę potwierdziliśmy w kilku kuratoriach.
2. Akredytacja przyznawana jest na kursy już prowadzone, więc jeśli szkoła będzie wprowadzała nowe kursy lub nowe języki będą one do czasu przyznania kolejnej akredytacji objęte VATem. Oznaczać to będzie konieczność płacenia VATu od każdego nowego kurs przez pierwszy rok, a następnie ubiegania się o akredytację. Wprowadzenie wiec nowego rodzaju kursu w szkole lub rozszerzenie oferty o nowe języki będzie utrudnione.
3. Do chwili obecnej kuratoria wydawały szkołom językowym kilka akredytacji rocznie, ustawa może spowodować konieczność przyznania akredytacji kilku tysiącom szkół językowych. W województwie Mazowieckim przez 5 lat przyznano 11 akredytacji szkołom językowym, czyli średnio 2 rocznie. Jeśli ustawa wejdzie w życie o akredytację wystąpi kilkaset szkół. Obawiamy się, że kuratoria mogą nie być w stanie w szybkim czasie przyznać tylu akredytacji.
4. Kuratorium nie bada jakości nauczania, a jedynie programy, kwalifikacje lektorów oraz warunki lokalowe. Obawiamy się, że nie poprawi to poziomu nauczania, a jedynie zwiększy biurokrację.
5. Uzależnienie zwolnienia z VATu od akredytacji, spowoduje regulowanie rynku szkół językowych przez MEN. Przyznawanie akredytacji reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji, który będzie mógł w każdej chwili zmienić warunki przyznawania akredytacji. Los szkół językowych będzie, więc zależał wyłącznie od Ministra Edukacji i urzędników Kuratoriów. Należy więc dążyć do tego, aby to ustawa o VAT dawała szersze możliwości zwolnienia z VATu
6. Uzyskanie akredytacji nie jest wcale łatwe i szybkie. Proces trwa zwykle 2-3 miesiące i wymaga uzgodnień ze Strażą Pożarną i Sanepidem. Duże szkoły w dużych miastach pewnie nie będą miały problemów z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, ale w małych i średnich miastach jest niewiele szkół, które będą w stanie spełnić kryteria i będą przez to obłożone VATem. Spowoduje to upadek zorganizowanych szkół w małych i średnich miejscowościach i przeniesienie nauczania do szarej strefy lub konieczność dojazdu dzieci i młodzieży do większych miast gdzie kursy będą tańsze!!!