Podatnik, który uzyskuje dochody za pośrednictwem płatnika, może skorzystać z jego pomocy przy wypełnieniu zeznania rocznego. Wystarczy płatnikowi złożyć oświadczenie PIT-12, a płatnik będzie musiał sporządzić PIT-40 za podatnika.
Dla wielu osób wypełnienie zeznania podatkowego jest sporym wyzwaniem. Można więc ten obowiązek przerzucić na swojego pracodawcę. Pracodawca jako płatnik sporządza roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym PIT-40. Aby z tej możliwości skorzystać, trzeba płatnikowi przed 10 stycznia następnego roku podatkowego, za który dokonywane jest rozliczenie, złożyć oświadczenie na druku PIT-12. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze rozliczenie przez płatnika będzie korzystne. Osoby, które w rocznym PIT mogą uwzględnić ulgi podatkowe, powinny rozliczyć się samodzielnie. Płatnik bowiem w PIT-40 nie uwzględni żadnego odliczenia podatnika (za wyjątkiem składek), nawet jeśli ten ma do niego prawo.
Przykład 1
Odpowiedzialność za PIT-40
Podatnik chciałby deklarację PIT za 2009 rok złożyć za pośrednictwem płanika. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za PIT-40 – płatnik czy podatnik?
Płatnik zobowiązany jest do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Za prawidłowe wykonanie tych czynności płatnik ponosi odpowiedzialność wobec organów podatkowych.
Jeśli podatnik przy rocznym rozliczeniu z fiskusem korzysta z pośrednictwa płatnika, jest on chroniony przed ryzykiem popełnienia błędów przy samodzielnym sporządzaniu rocznego zeznania.
Jednak podatnik ponosi odpowiedzialność za złożenie nieprawdziwych danych w PIT-12.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kto złoży PIT za podatnika.