Przekazanie obsługi księgowej zewnętrznej firmie outsourcingowej pozwala zmniejszyć koszty oraz skupić się na podstawowej działalności. Firma osiągnie te cele jedynie wówczas, gdy dobrze wybierze partnera outsourcingowego.
Kryzys to czas poszukiwania nowych rozwiązań, w tym również obniżania kosztów i podwyższania zysków. Obu tym celom służy outsourcing usług (BPO – Business Process Outsourcing), czyli przekazanie obsługi danego procesu biznesowego zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie. Jednym z najczęstszych procesów biznesowych, którą firmy oddają na zewnątrz, jest obsługa księgowa. Eksperci z Instytutu Outsourcingu podkreślają, że spowodowane kryzysem poszukiwanie oszczędności przez firmy przekłada się na wzrost zainteresowania usługami outsourcingowymi. Branża szybko się rozwija, a badania wskazują na to, że kilka najbliższych lat będzie dla tego rynku wyjątkowo owocne. Takie zjawiska jak pośpiech przy zawieraniu kontraktów, zbyt duża presja finansowa i wygórowane oczekiwania, a także szybkie zmiany na rynku outsourcingowym (pojawianie się nowych firm, a jednocześnie przejęcia niedoświadczonych usługodawców przez silniejsze przedsiębiorstwa) mogą jednak wpływać negatywnie na zadowolenie z usług BPO. A zatem tylko właściwy wybór partnera outsourcingowego przyniesie zadowolenie klienta i efekty.

Jak to zrobić

– Przemyślane decyzje dotyczące restrukturyzacji przedsiębiorstwa, dobór profesjonalnego partnera oraz właściwie podpisana umowa to elementy kluczowe warunkujące pozytywne efekty współpracy z dostawcą outsourcingowym – radzi Instytut Outsourcingu.
Outsourcing można stosować praktycznie w każdej firmie działającej w dowolnej branży. Jak mówi Łukasz Gajewski, prezes zarządu Target BPO i fundacji Instytut Outsourcingu, najwięcej korzyści, ze względu na ilość transakcji oraz poziom komplikacji operacji księgowych, pojawia się oczywiście w przedsiębiorstwach średnich i dużych. Skala biznesu nie jest jednak kluczowym parametrem.
– Jeżeli w 5-osobowym dziale księgowym przeprowadza się złożone operacje, wymagające aktywnej interpretacji przepisów i które są obdarzone pewnym ryzykiem, to ten dział można przekazać w zarządzanie zewnętrznemu dostawcy – mówi Łukasz Gajewski. Jeżeli w pewnej spółce nie ma rozbudowanych kompetencji księgowych, a menedżerowie koncentrują się na innych obszarach działalności i nie chcą albo nie mają czasu zarządzać księgowością i kontrolować obiegu dokumentów, to również tutaj, bez względu na wielkość firmy i jej biznesu, pojawia się możliwość efektywnego stosowania outsourcingu – dodaje ekspert. Z outsourcingu księgowości korzystają zatem firmy, które szukają oszczędności i tańszych rozwiązań, ale cenią sobie bezpieczeństwo oraz dostęp do innowacji i zawansowanych narzędzi.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Gdzie szukać i jak wybrać dobrą firmę outsourcingu księgowego.