Składanie zeznań rocznych przez internet może być proste i szybkie. Mogli się już o tym przekonać podatnicy, którzy w kwietniu tego roku zdecydowali się przesłać przez internet PIT-37. Ministerstwo Finansów postanowiło pójść za ciosem i wprowadza możliwość złożenia przez internet bez zbędnych formalności również zeznań PIT-38 i PIT-39.

– Za 2009 rok będzie można złożyć elektronicznie bez e-podpisu nie tylko zeznanie roczne PIT-37, ale również zeznanie PIT-38 i PIT-39 – mówi Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

Dzięki temu podatnicy już od 1 stycznia 2010 r. będą mogli przesyłać te trzy zeznania przez internet praktycznie za darmo. Niepotrzebny będzie do tego ani e-podpis, ani żadne zaświadczenia z urzędu (z wyjątkiem wspólnie rozliczających się małżonków).

Dobre rozwiązanie

Rozszerzenie możliwości składania zeznań rocznych przez internet o kolejne formularze PIT przyniesie korzyści podatnikom i fiskusowi. Jak mówi Arkadiusz Kwieciński z biura rachunkowego Arco, informatyzacja państwa, w tym i aparatu skarbowego, jest faktem i nie da się jej zatrzymać.

– Wprowadzenie kolejnych formularzy, które będzie można wysłać bez zbędnych formalności, oznacza z jednej strony wygodę dla podatników mających określone obowiązki fiskalne, a z drugiej także eliminację wielu błędów, które mogą być popełnione przy wypełnianiu tradycyjnych zeznań (pomyłki rachunkowe, niewypełnione pola wymagane, brak podpisu podatnika) – uważa Arkadiusz Kwieciński.

Zdaniem Ernesta Frankowskiego, doradcy podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe, Ministerstwo Finansów podjęło słuszną decyzję, zwiększając liczbę e-deklaracji, które można złożyć bez użycia e-podpisu. Ekspert zwraca uwagę, że doświadczenia ostatniego roku, kiedy to wprowadzono możliwość elektronicznego złożenia PIT-37 bez użycia e-podpisu, pokazały, że to właśnie e-podpis ogranicza elektroniczne składanie danych do urzędów skarbowych.

– Okazało się, że rezygnacja z tego wymogu spowodowała lawinowy wzrost liczby złożonych elektronicznie deklaracji – mówi Ernest Frankowski.

Przypomnijmy, że swoje zeznania roczne przez internet za 2007 rok złożyło zaledwie 419 podatników. Zeznania za 2008 rok przesłało natomiast prawie 90 tys. podatników, mimo że – jak przypomina Cezary Przygodzki, doradca podatkowy z kancelarii Salans – podatnicy mieli tylko trzy tygodnie na skorzystanie z tej możliwości.