Internet mobilny to popularna forma korzystania z sieci. Osoba, która w roku podatkowym ponosiła wydatki na internet z telefonu komórkowego lub laptopa, ma prawo skorzystać z ulgi internetowej. Nie zabraniają tego przepisy ustawy o PIT oraz zezwalają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Miejsce zamieszkania

Urzędy skarbowe podkreślają, że aby podatnik używający internetu przez komórkę mógł pomniejszyć swój dochód o wydatki poniesione na sieć, musi używać internetu w miejscu zamieszkania. Co więcej, podatnik powinien to udowodnić przed urzędem skarbowym, gdyby ten o to go poprosił. Jak udowodnić, gdzie korzystało się z sieci?

Można np. zwrócić się do operatora sieci komórkowej o potwierdzenie, gdzie internet był używany. To samo może zrobić fiskus, choć w pierwszej kolejności organ podatkowy poprosi o przedstawienie stosownych dowodów podatnika.

Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi internetowej, musi w roku podatkowym ponieść wydatki na sieć używaną w miejscu zamieszkania oraz posiadać fakturę VAT dokumentującą poniesienie tych wydatków.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak korzystać z ulgi internetowej przy dostępie mobilnym.