Aby zdać egzamin księgowy należy się zapoznać z przykładowym zestawem egzaminacyjnym przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Kandydat zostanie od razu odrzucony, gdy podpisze się imieniem i nazwiskiem na pracy lub umieści na niej komentarze niezwiązane z rozwiązaniami.

Już 12 września odbędzie się kolejny egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Pierwsze egzaminy w nowej formule, które odbyły się w czerwcu 2009 r., zdało zaledwie 35 proc. kandydatów. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku należy się zapoznać z przykładowym zestawem egzaminacyjnym dostępnym wraz z odpowiedziami na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

Egzaminy, które w czerwcu rozwiązywali zdający nie odbiegały w swojej formie i stopniu trudności od opublikowanych przez resort przykładów. Na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze, na formę pytań. Po drugie, na wzorcowe odpowiedzi. Ponadto zdający podczas egzaminu powinien dokładnie przeanalizować pytania i podany w zadaniach stan faktyczny. Rozwiązania nie są bowiem zaliczane, jeżeli udzielana odpowiedz jest nie na temat lub nie odnosi się do istoty problemu. Nie wystarczy też zacytować odpowiedniego przepisu. Odpowiedź musi odnieść się do konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w zadaniu.

Forma egzaminu

Egzamin trwa cztery godziny. W tym czasie kandydat musi rozwiązać minimum sześć zadań egzaminacyjnych i odpowiedzieć na 50 pytań testowych. Weryfikacji poddawane są trzy bloki tematyczne. Aby zdać egzamin, z każdego z nich trzeba otrzymać co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów. Za rachunkowość można otrzymać maksymalnie 130 punktów za 30 pytań testowych i od trzech do sześciu zadań sytuacyjnych. W bloku podatki maksymalnie można zdobyć 60 punktów, odpowiadając prawidłowo na 10 pytań testowych i dwa do czterech zadań sytuacyjnych. Natomiast ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego pozwolą na zdobycie 40 punktów, pod warunkiem że kandydat odpowie na 10 pytań testowych i na jedno do trzech zadań, które mogą się pojawić na egzaminie.

Aby zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu należy pamiętać o sposobie oceny pytań testowych. Za poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje dwa punkty. Za brak odpowiedzi zero punktów. Natomiast zła odpowiedź oznacza utratę punktu. Z kolei zadania są punktowane indywidualnie. Informacje na ten temat są ogłaszane na egzaminie.



Przystąpienie do egzaminu

Przed wejściem na salę egzaminacyjną kandydat musi okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości zawierający numer PESEL i własnoręcznym podpisem potwierdzić udział w egzaminie.

W trakcie egzaminu zdający może opuścić salę po uzyskaniu zgody przewodniczącego, członka lub sekretarza komisji i przekazaniu mu pracy egzaminacyjnej wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości. Czas nieobecności jest zaznaczany na pracy egzaminacyjnej.
Podczas egzaminu uczestnicy mogą korzystać z przepisów prawa opublikowanych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy.

Kandydaci mogą również używać wszystkich urządzeń ułatwiających liczenie, np. kalkulatora, z wyjątkiem tych, które posiadają funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Należy jednak pamiętać, że komisja egzaminacyjna może wykluczyć z egzaminu osobę, która podczas egzaminu narusza przepisy porządkowe obowiązujące w trakcie egzaminu lub korzysta z niedozwolonych materiałów.

Wykluczenie z egzaminu

Poza sytuacjami, gdy zdający może zostać wykluczony z egzaminu mogą również zdarzyć się przypadki, że praca nie zostanie oceniona. Będzie tak wtedy, gdy:
- zawiera inne poza przydzielonym numerem identyfikacyjnym elementy pozwalające na identyfikację autora pracy;
- nie zawiera kompletnych arkuszy z testami egzaminacyjnymi oraz z zadaniami sytuacyjnymi;
- zadania są rozwiązane w sposób nietrwały lub nieczytelny.


Oznacza to, że zamieszczanie na pracy jakichkolwiek tekstów lub znaków nie związanych z rozwiązaniem może spowodować jej unieważnienie. Odpowiedzi na pytania testowe oraz zadania sytuacyjne należy udzielić w odpowiednim miejscu. Ponadto wszystkich wpisów należy dokonać długopisem lub piórem w kolorze czarnym lub niebieskim.

Praca oceniana jest jako anonimowa. Podanie na niej imienia i nazwiska unieważnia egzamin.



Zakwalifikowanie się do egzaminu

Aby zakwalifikować się do egzaminu należy złożyć wniosek. Powinien on zawierać następujące dane: numer PESEL, imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji.

Do tego dokumentu należy dołączyć również dwa oświadczenia o:

- posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych i

- oświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyny związane z nieprzestrzeganiem ustawy o rachunkowości (określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości).

Konieczne jest również wniesienie opłaty egzaminacyjnej. W 2009 roku wynosi ona 510,40 zł.
Otrzymanie certyfikatu w przypadku zdania egzaminu uzależnione jest od posiadania odpowiedniego wykształcenia i zdobycia co najmniej dwuletniej praktyki w księgowości.

Aby zdać egzamin, pamiętaj:
- nie podpisuj pracy imieniem i nazwiskiem,
- nie umieszczaj na pracy komentarzy niezwiązanych z rozwiązaniem pracy,
- zapoznaj się z przykładowym zestawem egzaminacyjnym,
- nie udzielaj ogólnych odpowiedzi, ale w odniesieniu do podanego stanu faktycznego
- nie zaznaczaj odpowiedzi na pytanie testowe jeżeli nie jesteś jej pewien. Zła odpowiedź to jeden punkt ujemny,
- nie korzystaj z aktów prawnych z komentarzem





Terminy egzaminów księgowych w 2009 roku
12 września
26 września
17 października
24 października
14 listopada
12 grudnia