ANALIZA

Nawet 120 mln zł mogą w 2010 roku dodatkowo zaoszczędzić podatnicy, jeżeli wejdą w życie przepisy o zmianie zasad opodatkowania najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z nowych przepisów wynika, że w 2010 roku zlikwidowano by 20-proc. stawkę ryczałtu od najmu. Wynajmujący poza działalnością gospodarczą płaciliby więc podatek albo jako 8,5-proc. ryczałt naliczany od przychodu (czynszu, bez możliwości pomniejszania go o koszty), albo według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. od dochodu (a zatem z możliwością uwzględnienia kosztów).

Przyjęte przez rząd zmiany do ustaw podatkowych znalazły się w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Dwie stawki

Dziś ryczałtowcy podatek według stawki 8,5-proc. płacą tylko do momentu, gdy przychody z najmu nie przekroczą równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Od nadwyżki ponad tę kwotę podatek płaci się już według stawki 20 proc. Aby zacząć płacić podatek według wyższej stawki, wystarczy, by czynsz miesięczny był wyższy niż 1125 zł. W ubiegłym roku zmuszone do tego było niemal 42 tys. osób. Po likwidacji stawki 20-proc. statystycznie każdy z tych podatników zaoszczędziłby na podatku nieco ponad 2,5 tys. zł rocznie.